natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: zrod diktátora, El Chapo, teror v Paříži a ikonický Lancaster

  3. ledna 2022  8:11
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 3. do 9. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  3. ledna 1925 se Benito Mussolini prohlásil za diktátora. Ve svém projevu rozpustil italský parlament a přijal přezdívku „Il Duce“ (vůdce), kterou se nechal oslovovat. Předcházelo tomu několikaleté systematické rozkládání italských demokratických institucí.

  Zdroj: On This Day

  4. ledna 2021 byla podána první dávka vakcíny proti onemocnění covid-19 od firmy AstraZeneca. Prvním člověkem, který tuto vakcínu (mimo testovací fáze) v Churchillově nemocnici v britském Oxfordu obdržel, byl dvaaosmdesátiletý důchodce Brian Pinker.

  Zdroj: BBC

  5. ledna 1939 byla ve věku 41 let prohlášena za mrtvou letkyně Amelia Earhart. Stalo se tak dva roky poté, co se při pokusu o let kolem světa v roce 1937 ztratila nad Tichým oceánem. Amelia Earhart se významně zasloužila především o rozvoj letectví. Jako první žena podnikla 20. května 1932 sólový let přes Atlantický oceán.

  Zdroj: On This Day

  6. ledna 1950 schválila Severoatlantická rada první strategický dokument NATO. Jednalo se o dokument s názvem „The Strategic Concept for the Defense of the North Atlantic area“ (Strategický koncept pro obranu severoatlantické oblasti).

  Zdroj: NATO

  7. ledna 2015 došlo v Paříži k sérii tragických teroristických útoků. První byl namířen proti redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Toho dne v 11:30 vtrhli těžce ozbrojení bratři alžírsko-francouzského původu Chérif a Saïd Kouachiovi do redakce časopisu, kde zavraždili 11 lidí. Z místa činu se jim podařilo utéct a přitom zastřelili policistu. 

  O dva dny později je policie obklíčila v průmyslovém komplexu. Obléhání trvalo osm hodin, během kterých stihli teroristé poskytnou krátký telefonický rozhovor médiím. K činům se přiznali a označili se za ochránce proroka Mohameda. Zároveň oznámili, že jsou připraveni zemřít mučednickou smrtí. Po tom vyrazili se zbraněmi v ruce proti policii a oba byli zastřeleni. 

  Další útoky se odehrály 8. a 9. ledna a byly původně považovány za samostatnou akci. Později bylo dokázáno, že jejich strůjce Amedy Coulibaly byl s bratry propojen. Coulibaly nejdřív zavraždil policistku a zranil kolemjdoucího na jižním předměstí Paříže. Následující den vtrhl do židovského supermarketu, kde vzal všechny nakupující jako rukojmí. Pokoušel se s policií vyjednat výměnu rukojmích za propuštění bratrů Kouachiových, kteří v tom čase již byli obléháni v průmyslovém komplexu. Po tom, co skončilo obléhání průmyslového komplexu, vtrhla do obchodu zásahová jednotka a útočník byl zlikvidován. Podařilo se zachránit 15 rukojmích. Bohužel, na místě padli teroristovi za oběť 4 lidé. Útoky si tak dohromady vyžádaly 17 obětí.

  Zdroj: Britannica

  8. ledna 2016 byl znovu uvězněn Joaquin Guzmán, známější pod jménem El Chapo. Jedná se o vůdce jednoho z nejmocnějších mexických drogových kartelů 20. století. Za mříže se dostal půl roku po svém útěku z věznice s nejvyšší ostrahou.

  Zdroj: Britannica

  9. ledna 1941 se poprvé vznesl do vzduchu bombardér Avro Lancaster - jeden z ikonických letounů druhé světové války. Letoun byl poháněn čtyřmi motory Rolls-Royce Merlin XX V12, z nichž každý produkoval 1 280 koňských sil. Posádku tvořilo 7 letců a dolet letounu činil 4 073 kilometrů. Bylo vyrobeno 7 377 kusů těchto bombardérů všech verzí. Do současnosti se zachovalo pouze 16 strojů, z nichž dva jsou stále letuschopné.

  Zdroj: BAE Systems

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media