natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: Pouštní bouře, uzavření Wu-chanu, Concorde a smrt královny

  18. ledna 2022  14:26
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 17. do 23. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  17. ledna 1991 začala operace Pouštní bouře, která byla součástí první války v Zálivu. Ta byla ozbrojeným konfliktem mezi Irákem a koalicí 28 států v čele s USA. Mezinárodní operaci předcházela agrese iráckého prezidenta Saddáma Husajna vůči Kuvajtu, který v srpnu 1990 vojensky obsadil.

  Zdroj: iPrima

  18. ledna 1919 byla zahájena Pařížská mírová konference, během které byly sjednány mírové smlouvy mezi vítěznými státy Dohody a poraženými Centrálními mocnostmi, mezi které patřilo Německo, Rakousko, Maďarsko, Bulharsko a Osmanská říše. Během konference měly největší vyjednávací sílu státy, které měly zásadní podíl na konečném vítězství – Spojené království, Francie, Itálie a USA.

  Zdroj: youradio.cz

  19. ledna 1981 došlo k formální dohodě USA a Íránu o propuštění 52 amerických rukojmích a navrácení miliard dolarů Íránu z jeho aktiv zmrazených americkými úřady.

  Zdroj: New York Times

  20. ledna 1936 se stal králem Spojeného království král Eduard VIII. Jeho vláda trvala pouhých 325 dní, jelikož se rozhodl si vzít rozvedenou Američanku Wallis Simpsonovou a byl kvůli tomu nucen abdikovat. Na trůnu byl nahrazen svým bratrem Jiřím VI.

  Zdroj: Britannica

  21. ledna 1976 začal létat nadzvukový letoun Concorde na pravidelných linkách. První let British Airways proběhl na trase z Londýna do Bahrajnu a let Air France se uskutečnil na trase z Paříže do Rio de Janeira.

  Zdroj: Britannica

  22. ledna 1901 zemřela britská královna Viktorie. Její vláda trvala 63 let a 7 měsíců a bývá označována jako viktoriánské období. Během její vlády došlo k významnému rozvoji průmyslu, politiky, vědy a vojenství na britském území.

  Zdroj: Britannica

  23. ledna 2020 došlo k uzavření jedenáctimilionového čínského města Wu-chan kvůli šíření, tehdy ještě neznámého, koronaviru. Ten byl později pojmenován jako SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19.

  Zdroje: The Guardian 

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media