natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: zapomenutý bojovník, zkáza raketoplánu a odchod z Vietnamu

  24. ledna 2022  7:19
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 24. do 30. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  24. ledna 1972 byl na ostrově Guam farmáři nalezen japonský voják Shoichi Yokoi. Muž na ostrově zůstal po tom, co se z něj japonská armáda v roce 1944 stáhla po tříleté okupaci. Shoichi Yokoi na ostrově přežíval pomocí partyzánských dovedností a vyčkával návrat japonské armády. Nedostala se k němu ani informace o ukončení druhé světové války. Proto musel být po odhalení oficiálně propuštěn ze služby. Po návratu do Japonska byl považován za hrdinu a na Guam se vrátil už jako návštěvník během své svatební cesty.

  Zdroj: History.com

  25. ledna 1961 poprvé televize přenášela tiskovku amerického prezidenta. Prvním prezidentem, který takto k národu promluvil, byl J. F. Kennedy. V té době vycházely v USA pouze tři nebo čtyři deníky, které tiskové konference prezidenta pravidelně přetiskovaly v plném rozsahu. Proto se k většině obyvatel dostaly jen zkrácené přepisy. Díky televizi měli možnost shlédnout tiskovou konferenci v plném rozsahu a bez prodlevy občané na celém území USA.

  Zdroj: govinfo.gov

  26. ledna 1950 byla Indie vyhlášena republikou, po téměř stoleté nadvládě Velké Británie. I když k faktickému odevzdání moci došlo již 15. srpna 1947, tento den značí „konečné zpřetrhání“ vazeb na Velkou Británii.

  Zdroj: BBC

  27. ledna 1973 byla podepsaná Pařížská mírová dohoda, která pro Spojené státy americké formálně ukončila válku ve Vietnamu. Podpis dohody umožnil Američanům stažení vojáků zpátky domů a také propuštění válečných zajatců. Obě znepřátelené části Vietnamu, severní ani jižní, ale dohodu neakceptovaly a boje pokračovaly až do konečného vítězství Severního Vietnamu v roce 1975.

  Zdroj: state.gov

  28. ledna 1986 došlo krátce po startu k explozi a zničení raketoplánu Challenger. Katastrofa si vyžádala životy všech sedmi členů posádky. Původním cílem mise 51-L bylo vypuštění druhého sledovacího a datového satelitu (TDRS-B). Raketoplán také nesl malý satelit jménem Spartan Halley, který měl být vypuštěn a následně po dvou dnech znovu vyzvednut po tom, co měl pozorovat Halleyovu kometu.

  Zdroj: Britannica

  29. ledna 2002 pronesl americký prezident George W. Bush, necelých 5 měsíců po teroristických útocích na Světové obchodní centrum, správu o stavu unie, ve které označil tři státy, jmenovitě Severní Koreu, Írán a Irák za „osu zla“ (Axis of evil). Toto označení, které jim státům přisoudil kvůli jejich podpoře terorismu, se stalo jakousi značkou Bushovy administrativy.

  Zdroj: Politico

  30. ledna 1999 dala Severoatlantická rada mandát k nařízení leteckých úderů proti režimu Slobodana Miloševiče v Jugoslávii v závislosti na vývoji politického procesu urovnání kosovského konfliktu, který zahájila takzvaná kontaktní skupina. Letecké údery NATO pak odstartovaly 24. března a trvaly 78 dní.

  Zdroje: natoaktual.cz

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media