natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Minuta týdne: zapomenutý bojovník, zkáza raketoplánu a odchod z Vietnamu

    24. ledna 2022  7:19
    Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 24. do 30. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

    Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

    24. ledna 1972 byl na ostrově Guam farmáři nalezen japonský voják Shoichi Yokoi. Muž na ostrově zůstal po tom, co se z něj japonská armáda v roce 1944 stáhla po tříleté okupaci. Shoichi Yokoi na ostrově přežíval pomocí partyzánských dovedností a vyčkával návrat japonské armády. Nedostala se k němu ani informace o ukončení druhé světové války. Proto musel být po odhalení oficiálně propuštěn ze služby. Po návratu do Japonska byl považován za hrdinu a na Guam se vrátil už jako návštěvník během své svatební cesty.

    Zdroj: History.com

    25. ledna 1961 poprvé televize přenášela tiskovku amerického prezidenta. Prvním prezidentem, který takto k národu promluvil, byl J. F. Kennedy. V té době vycházely v USA pouze tři nebo čtyři deníky, které tiskové konference prezidenta pravidelně přetiskovaly v plném rozsahu. Proto se k většině obyvatel dostaly jen zkrácené přepisy. Díky televizi měli možnost shlédnout tiskovou konferenci v plném rozsahu a bez prodlevy občané na celém území USA.

    Zdroj: govinfo.gov

    26. ledna 1950 byla Indie vyhlášena republikou, po téměř stoleté nadvládě Velké Británie. I když k faktickému odevzdání moci došlo již 15. srpna 1947, tento den značí „konečné zpřetrhání“ vazeb na Velkou Británii.

    Zdroj: BBC

    27. ledna 1973 byla podepsaná Pařížská mírová dohoda, která pro Spojené státy americké formálně ukončila válku ve Vietnamu. Podpis dohody umožnil Američanům stažení vojáků zpátky domů a také propuštění válečných zajatců. Obě znepřátelené části Vietnamu, severní ani jižní, ale dohodu neakceptovaly a boje pokračovaly až do konečného vítězství Severního Vietnamu v roce 1975.

    Zdroj: state.gov

    28. ledna 1986 došlo krátce po startu k explozi a zničení raketoplánu Challenger. Katastrofa si vyžádala životy všech sedmi členů posádky. Původním cílem mise 51-L bylo vypuštění druhého sledovacího a datového satelitu (TDRS-B). Raketoplán také nesl malý satelit jménem Spartan Halley, který měl být vypuštěn a následně po dvou dnech znovu vyzvednut po tom, co měl pozorovat Halleyovu kometu.

    Zdroj: Britannica

    29. ledna 2002 pronesl americký prezident George W. Bush, necelých 5 měsíců po teroristických útocích na Světové obchodní centrum, správu o stavu unie, ve které označil tři státy, jmenovitě Severní Koreu, Írán a Irák za „osu zla“ (Axis of evil). Toto označení, které jim státům přisoudil kvůli jejich podpoře terorismu, se stalo jakousi značkou Bushovy administrativy.

    Zdroj: Politico

    30. ledna 1999 dala Severoatlantická rada mandát k nařízení leteckých úderů proti režimu Slobodana Miloševiče v Jugoslávii v závislosti na vývoji politického procesu urovnání kosovského konfliktu, který zahájila takzvaná kontaktní skupina. Letecké údery NATO pak odstartovaly 24. března a trvaly 78 dní.

    Zdroje: natoaktual.cz

    jav natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media