natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: konec války o nezávislost, vznik 1. pěší divize a sněm OF

  10. ledna 2022  8:05
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 10. do 16. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  10. ledna 1946 se v Londýně konalo první Valné shromáždění OSN. Účastnilo se jej 51 členských států a v jeho čele stál předseda a 21 místopředsedů. OSN svoji činnost začalo po přijetí Charty OSN 24. října 1945. Od té doby, mimo mimořádné schůze, Valné shromáždění zasedá jednou ročně.

  Zdroj: vlada.cz

  11. ledna 1922 byl poprvé podán injekčně inzulín pro léčbu diabetu I. typu. Pacientem byl čtrnáctiletý Leonard Thompson. Během následujících 24 hodin Leonardova nebezpečně vysoká hladina cukru klesla. Avšak první dávka vyvolala u něj absces v místě vpichu. Proto již 23. ledna 1922 dostal hoch druhou dávku mnohem čistěji extrahovaného inzulínu. Tato druhá dávka nevyvolala žádné negativní reakce ani viditelné vedlejší účinky a přinesla stejný efekt radikálního poklesu hladiny cukru.

  Do té doby se pacienti s touto diagnózou stěží dožívali víc než jednoho až dvou roků. Objev platí pořád za jeden z nejvýznamnějších medicínských úspěchů historie. Stála za nim čtveřice mužů: Sir Frederick G. Banting, John James R. Macleod, Charles H. Best a James Collip. První dva jmenovaní získali za tento životy zachraňující objev 25. října 1923 Nobelovu cenu. Avšak o svoji odměnu se rovným dílem rozdělili s dalšími dvěma jmenovanými.

  Zdroj: diabetes.org.uk

  12. ledna 1991 začal dvoudenní sněm Občanského fóra (OF). Podle programu fóra byly základními cíli zahraniční politiky ČSFR zajištění bezpečnosti státu a vytvoření co nejlepších podmínek pro svobodný styk našich občanů a občanů druhých zemí. Československo usilovalo o to, aby se co nejdříve stalo členem Evropského společenství a garanta míru a svobody spatřovalo v Alianci. NATO zůstávalo jedním z hlavních pilířů budování nového celospolečenského bezpečnostního systému.

  Zdroj: natoaktual.cz

  13. ledna 2012 došlo ke katastrofě výletní lodě Costa Concordia. Nejdřív narazila na skály ostrova Giglio a poté se převrátila. Na palubě se nacházelo 4 229 lidí včetně posádky, z nichž 32 tragédii nepřežilo. Ke katastrofě a následnému chaosu při evakuaci došlo po sérii chyb ze strany posádky. Zejména zprávy o zbabělém a chaotickém chování kapitána lodi Francesca Schettina, který loď opustil mezi prvními evakuovanými, provázely celé vyšetřování. Schettino byl po několika pokusech o odvolání odsouzen v roce 2017 k 16 letům vězení. Kromě něj obdrželo kratší tresty i několik dalších členů posádky.

  Zdroj: Britannica

  14. ledna 1784 byla v Annapolisu ratifikována Pařížská mírová dohoda. Přijetí dokumentu Konfederačním sněmem v Marylandu formálně ukončilo válku amerických kolonií o nezávislost na Velké Británii. Dohoda potvrdila americkou nezávislost a předestřela plán stažení královských jednotek. Mezi devíti hlavními opatřeními byla definována jak hranice z východu na západ od Atlantického oceánu po řeku Mississippi, tak od severu na jih, a to od hranice Kanady ke španělské Floridě. 

  Dohoda rovněž garantovala Britům možnost využívat řeku Mississippi a rybářská práva v Kanadě. V neposlední řadě byla dokumentem zaručená ochrana práv kolonistů, kteří zůstali během konfliktu věrní Velké Británii. I když byla smlouva podepsaná již v září 1783, sněm měl půl roku na její ratifikaci a doručení do Velké Británie.

  Zdroj: house.gov

  15. ledna 1940 vznikla v jihofrancouzském Agde 1. československá pěší divize. Vznikla na základech 1. československého pěšího pluku, který byl zřízen 16. října 1939. Městečko Agde bylo přiděleno československé vojenské správě jako výcvikové středisko. Velitelství divize bylo dislokováno v Béziers a prvním velitelem byl divizní generál Rudolf Viest.

  Zdroj: vhu.sk

  16. ledna 2001 vypsala Aliance architektonickou soutěž na výstavbu nového sídla v Bruselu, protože dosavadní prostory již NATO nepostačovaly a nevyhovovaly ani bezpečnostním normám. Výstavba moderního komplexu byla spuštěna v roce 2010 a slavnostní otevření se odehrálo 25. května 2017. Slavnostního průletu se tehdy účastnily také dva letouny JAS-39 Gripen Vzdušných sil AČR.

  Zdroj: natoaktual.cz

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media