natoaktual.cz

Minuta týdne: Clinton v Praze, Palachova smrt a první katapultáž

11. ledna 2021  11:59
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 11. do 17. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  
Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

11. – 12. ledna 1994 navštívil americký prezident Bill Clinton Prahu, kde jednal s českými politickými reprezentanty a prezidenty Visegrádské čtyřky o integraci do programu Partnerství pro mír, vojenské spolupráci při misích a operacích. Prezident Václav Havel tento krok nazval „jako první krok k NATO“.

Zdroje: CT24, US GOV


13. ledna 1942 se německý pilot Helmut Schenck stal první známou osobou, která využila vystřelovací sedadlo proudové stíhačky (Heinkel He-280) k opuštění letadla v nouzové situaci.

Zdroj: YouTube


14. ledna 1943 se v Casablance uskutečnilo střetnutí Spojenců za účasti amerického prezidenta Franklina Roosevelta, ministerského předsedy Velké Británie Winstona Churchilla, či vůdců Svobodné Francie Charlese de Gaulle a Henriho Girauda. Její účelem bylo strategické plánovaní postupů v druhé světové válce. Roosevelt se zároveň při této příležitosti stal prvním americkým prezidentem, který uskutečnil zámořský let.

Zdroj: BBC


15. ledna 2003 získala skupina pro civilně-vojenskou spolupráci (CIMIC) Sever (CIMIC North) status mezinárodního vojenského velitelství NATO. Nadnárodní projekt sponzorovaný mimo jiných i Českou republikou začal svoji působnost již v roce 2000 s cílem poskytovat podporu operacím NATO, výcvik specialistů, či taktické kurzy.

Zdroj: NATO


16. ledna 1969 se na protest proti sovětské okupaci Československa upálil na Václavském náměstí dvacetiletý student Jan Palach. Zemřel tři dny po svém činu.

Zdroj: slavne-dny.cz


17. ledna 1946 se v Londýně uskutečnilo první zasedání Bezpečnostní rady Organizace spojených národů. Na programe byla například prezentace zprávy Přípravné komise, doporučení o volbě generálního tajemníka Valnému shromáždění OSN, či volba předsedy Bezpečnostní rady.

Zdroje: OSN 1, OSN 2

luk natoaktual.cz
zpět na článek