natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vzdejte se jaderných zbraní, vyzvalo NATO severokorejský režim

  23. dubna 2013  10:03,  aktualizováno  15:03
  Zdržte se dalších provokativních aktů, vyzvali ministři NATO ve společném prohlášení severokorejský režim. Osmadvacítka jednomyslně odsoudila výhružnou rétoriku Pchjongjangu posledních dní i snahy o pokračování severokorejského jaderného programu.  

  Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  "Severokorejské provokativní akce jsou v přímém rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN a vážně ohrožují regionální stabilitu a vyhlídky na trvalý mír na Korejském poloostrově i mezinárodní mír a bezpečnost," uvádí se ve společném prohlášení.

  Sankce uvalené na KLDR Radou bezpečnosti OSN za únorový jaderný test jsou podle Aliance naprosto na místě. "Žádáme KLDR, aby se zdržela dalších provokativních aktů," shodli se ministři.

  Společné prohlášení je výsledkem probíhající schůzky ministrů obrany v Bruselu, na němž vyostřená situace na Korejském poloostrově a výhrůžky KLDR o použití jaderných zbraní patři mezi hlavní témata. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Ramussena musí mezinárodní společenství vyslat vůči severokorejskému režimu jasnou a jednotou zprávu.

  Už neprovokujte, vzkázal severokorejskému režimu šéf NATO

  Aliance žádá, aby KLDR dodržela splnila své povinnosti podle všech příslušných rezolucí Rady bezpečnosti a "zcela se vzdala všech jaderných zbraní a stávajících jaderných a balistických raketových programů, ověřitelným a nevratným způsobem".

  Představitelé NATO v posledních dnech už několikrát odsoudili výhrůžky KLDR vůči svému jižnímu sousedovi i USA. Sám Rasmussen před týdnem navštívil Jižní Koreu a vyzval severokorejský režim, aby "neprovokoval". NATO považuje Soul za "klíčového partnera" v asijsko-pacifické oblasti a má s ním zvláštní program spolupráce.

  Afghánistán, Sýrie i Rusko

  Kromě situace na Korejském poloostrově ministři diskutují o celé řadě dalších "žhavých" bezpečnostních témat. Zhodnotit by měli vývoj v Afghánistánu, na Blízkém východě a v severní Africe.

  "Všichni vidíme, že se situace v Sýrii zhoršuje. Nemůžeme ignorovat rizika regionální přelévání konfliktu s možnými důsledky pro bezpečnost aliančních členů," naznačil Rasmussen.

  Připomněl, že Aliance velmi rychle rozmístila na obranu Turecka poblíž hranic se Sýrií baterie protiraketových a protiletadlových střel Patriot. "Ale musíme i nadále postupovat obezřetně," dodal.

  Podle amerického šéfa diplomacie Johna Kerryho by "NATO mělo zvážit svou roli v syrské krizi a to včetně případné reakce na možnou hrozbu chemických zbraní". Aliance dosud opakovaně proklamovala, že žádnou vojenskou akci v Sýrii neplánuje. Pro Kerryho je schůzka ministrů v Bruselu "křtem", účastní se jí poprvé od svého nástupu do funkce.

  Po společném jednání se ministři osmadvaceti členských zemí NATO sešli se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Výsledkem je dohoda na rozšíření společné pomoci afghánskému letectvu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media