natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Článek 4 kvůli migrantům? Hybridní kampaň Běloruska to splňuje, říká Landovský

  16. listopadu 2021  8:03
  Polsko zvažuje, že spojence z NATO požádá o aktivaci čtvrtého článku Washingtonské smlouvy kvůli vážné migrační krizi na hranicích s Běloruskem. Co by to znamenalo? Využití části klíčové základní spojenecké smlouvy by situaci dodalo na závažnosti. Od vzniku NATO byl totiž článek aktivován pouze šestkrát.  

  Polskou pohraniční stráž na hranicích s Běloruskem doplňují tisíce polských vojáků | foto: MON

  Článek 4 Severoatlantické či Washingtonské smlouvy říká, že „smluvní strany (členské státy) budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany“.

  Jinými slovy jde o mechanismus, kdy členský stát chce svůj pohled na věc a především možné řešení probrat se spojenci, včetně jejich případné pomoci. Lze to považovat za vrcholnou formu reakce na jiný než vojenský útok na jednoho ze členů Aliance.

  „Hybridní kampaň Běloruska podmínky podle článku 4 bezesporu splňuje a je jen na Polsku, zda k tomu přistoupí a o co případně spojence požádá,“ uvedl český velvyslanec při NATO Jakub Landovský.

  Vážnosti spuštění tohoto mechanismu podle něj dodává fakt, že je využíván poměrně zřídka a velmi také záleží na tom, jaká konkrétní opatření spojenci přijmou.

  Polsko, Litva a Lotyšsko obviňují běloruský režim, že migranty používá jako nástroj v hybridní kampani proti Evropské unii v odvetě za sankce, které EU přijala kvůli porušování lidských práv při potlačování protestů proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka.

  Polská pohraniční stráž v pátek informovala, že od začátku nynější migrační krize letos v srpnu eviduje asi 33 200 pokusů o nelegální překročení hranice. Za celý loňský rok jich bylo pouhých 88. U hranic s Běloruskem je nyní na patnáct tisíc vojáků, které tam polská vláda vyslala na pomoc pohraničníkům kvůli většímu počtu migrantů z Blízkého východu.

  „Odsuzujeme to, co Lukašenkův režim dělá. Zneužívá zranitelnosti migrantů, včetně dětí a rodin, k provádění hybridních akcí proti spojencům NATO. Je právem každého spojence uplatnit článek 4,“ řekl v pondělí šéf NATO Jens Stoltenberg.

  Pomoc s plotem a tvrdé uzavření hranic

  Co by aktivace aktivace článku 4 prakticky znamenala? Především celou řadu jednání, na jejichž konci by měl být nějaký společný a solidární výstup. Závažnost migrační krize na polsko-běloruské hranici se tím posune na vyšší úroveň.

  Ovšem o případné vyslání nějaké vojenské či policejní mise spojenců na hranice s Běloruskem s největší pravděpodobností Varšava žádat nebude.

  Polský premiér Mateusz Morawiecki předeslal, že by se například spojenci, respektive celá Evropská unie „měla solidárně složit“ na vybudování pět metrů vysoké zábrany na polsko-běloruských hranicích, která bude stát miliardu až 1,5 miliardy zlotých (v přepočtu až 8 miliard korun).

  Hovoří se tak o zavření se polsko-litevsko-lotyšsko-běloruských hranic a tvrdém režimu kontroly, uplatňovaném solidárně s Polskem prakticky všude v Evropě.

  Zcela klíčové v tomto ohledu je, že se nejedná o reakci na ozbrojený útok, kterému je výslovně věnován známý článek 5 Severoatlantické smlouvy, tedy že útok na jednoho člena je považován za útok na všechny. Ostatně polští představitelé i lídři Aliance o situaci na hranicích hovoří umírněně jako o „běloruské či potažmo ruské hybridní kampani nebo akci“ a nikoliv o útoku. To by byla jiná záležitost.

  Podle bývalého šéfa Vojenského výboru NATO a někdejšího náčelníka generálního štábu Petra Pavla se Evropa musí k nelegální migraci na hranici postavit sebevědomě a zároveň správně. „Lukašenkův režim nás chce rozdělit. Tím spíš je důležité postavit se za spojence a společně postupovat v ochraně před touto hrozbou,“ konstatoval.

  Šest aktivací za poslední dvě dekády

  Od vzniku Severoatlantické aliance (1949) byl článek 4 aktivován některou ze členských zemí pouze šestkrát. A nutno ještě dodat, že v posledních dvou dekádách.

  Nejčastěji spojenecké konzultace využilo Turecko a to hned pětkrát. Poprvé se Ankara na článek 4 odvolala v únoru 2003 z obav o ohrožení svého obyvatelstva kvůli spojenecké invazi proti režimu Saddáma Husajna v sousedním Iráku a možným odvetným raketovým a chemickým útokům iráckých jednotek na své území. Aliance tehdy odsouhlasila i balíček obranných opatření a do Turecka vyslala letouny včasné výstrahy AWACS a jednotky protiraketové a protichemické ochrany.

  Naposledy byl článek 4 uplatněn opět Tureckem 28. února 2020 při ofenzívě ruských a syrských sil v Idlíbu na severozápadě Sýrie, když tam při leteckých náletech přišlo o život až 33 tureckých vojáků.

  Předtím Ankara požádala o konzultace v červenci 2015 kvůli sérii teroristických útoků na svém území a dvakrát v roce 2012 (červen a říjen). Poprvé, když syrská protivzdušná obrana sestřelila tureckou stíhačku a podruhé, když na turecké území dopadly ze Sýrie dělostřelecké granáty a zabily pět civilistů. Po těchto incidentech rozmístili spojenci na tureckou žádost v zemi několik baterií protivzdušných systémů se střelami Patriot na ochranu obyvatelstva.

  A jednou o aktivaci článku 4 spojence požádalo v minulosti také právě Polsko. Varšava si vyžádala konzultace se spojenci 3. března 2014 s obavami kvůli ruské anexi Krymu a ruským agresivním akcím na východě Ukrajiny.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media