natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nabídněte Polsku vyslání našich vojáků, vyzvala vládu Černochová

  21. listopadu 2021  17:06
  K řešení migrační krize na hranici s Běloruskem by měla Česká republika sousednímu Polsku nabídnout nejen vyslání českých policistů, ale také vojáků. Dosavadní vládu k tomu vyzvala šéfka sněmovního výboru pro obranu a navrhovaná nová ministryně obrany Jana Černochová (ODS).  

  Situace na polsko-běloruské hranici, kterou se za podpory běloruského režimu snaží nelegálně překročit tisíce migrantů | foto: MON

  Černochová připomněla, že ODS už před týdnem navrhovala, aby vláda vyslala do Polska, které čelí bezprecedentnímu narušování hranic organizované běloruským autokratem Alexandrem Lukašenkem, české policisty.

  „Situace se ovšem den ode dne zhoršuje. Polsko je nejenom náš dobrý soused, ale i spojenec a ohrožení jeho bezpečnosti se úzce dotýká i nás. Proto by měla vláda nabídnout Polsku nejenom vyslání policistů, ale i vojáků, kteří by našim spojencům pomohli,“ vyzvala vládu nyní.

  Polsko čelí na hranicích s Běloruskem vážné migrační krizi. Bezpečnostní analytici to označují za hybridní kampaň běloruského režimu a potažmo Ruska. Hranici se nelegálně snaží překročit tisíce lidí většinou z Blízkého východu, které tam nechává běloruský režim přímo svážet.

  Spojenci posílají vojáky na polské hranice. Varšavě by mohli pomoci i Češi

  Několik spojenců už oznámilo, že na pomoc Polsku se zajištěním hranice s Běloruskem vyšle vojáky. Británie ženisty, Estonsko také průzkumníky či vojenské policisty.

  Podle zatím neoficiálních informací by Varšava měla zájem i o české vojáky. Ženisty pro stavbu a opravy hraničních plotů a průzkumníky pro monitoring a střežení hranic, případně o další specialisty. Ministerstvo obrany ale zatím žádnou oficiální žádost neobdrželo.

  „Nikdo nás o vyslání vojáků zatím nepožádal. Pokud se tak stane, zvážíme naše možnosti,“ konstatoval v sobotu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Varšava v neděli varovala, že příliv migrantů může v následujících dnech znovu eskalovat. Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že by mohlo jít o uprchlíky z Afghánistánu a Uzbekistánu, zatímco v předchozích týdnech šlo o utečence ze Sýrie či Iráku a dalších zemí Blízkého východu.

  „Hrozí ještě složitější scénář. S největší pravděpodobností dojde k pokusu zneužít krizi v Afghánistánu jako nového aktu v migrační krizi, který využije výčitky Západu související se stažením z Afghánistánu,“ prohlásil.

  Polsko je podle jeho slov ochotné finančně přispět na zpáteční lety uprchlíků, kteří uvízli v lesích na hranici, do jejich domovských zemí. Varšava je ale podle něj také připravena uzavřít všechny hraniční přechody s Běloruskem, aby zesílila ekonomický tlak na Lukašenkův režim.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media