natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Mise začíná, držte mi palce, vzkázala nová šéfka obrany Černochová

  18. prosince 2021  13:31
  Premiér Petr Fiala v sobotu uvedl do funkce novou ministryni obrany Janu Černochovou a ministra zahraničí Jana Lipavského. „Resort jsem si vybrala, nezbyl na mě,” prohlásila Černochová, která je v pořadí čtvrtou ženou v čele obrany.  

  Nová ministryně obrany Jana Černochová se svým předchůdcem Lubomírem Metnarem (18. prosince 2021) | foto: MO ČR

  „Mise začíná, držte mi palce,“ vzkázala Černochová (ODS) po uvedení do funkce na twitteru.

  V čele ministerstva vystřídala Lubomíra Metnara (za ANO), který svou nástupkyni v sobotu přivítal před hlavní budovou v areálu na Valech. Jejich první kroky vedly do ministerské pracovny. Poté následovalo krátké seznámení a představení hlavních funkcionářů resortu obrany a armády.

  Premiér Petr Fiala podotkl, že nová ministryně má všechny předpoklady, aby podle jeho slov důležitý resort řídila dobře. „Těžko byste hledali někoho, kdo se armádě věnuje intenzivněji a s větším zápalem než Jana Černochová,“ řekl na tiskové konferenci.

  Obranu považuje Fiala za mimořádně důležitou. Jeho vláda je proto připravená i ve složité ekonomické situaci dodržet závazek a do roku 2025 vydávat na obranu 2 procenta HDP. „Děláme to nejen proto, že jsme se k tomu zavázali a že chceme být dobrými partnery našich spojenců v NATO, ale i proto, že je to důležité pro naši obranu,“ prohlásil.

  Upozornil také, že je v zájmu České republiky, aby měla kvalitní armádu a dobrou obrannou politiku včetně pevného členství v Alianci.

  Nová ministryně svému předchůdci Lubomíru Metnarovi poděkovala za dobrou spolupráci a ujistila veřejnost o kontinuitě, která bude její práci doprovázet. Jak podotkla, nebylo to tak, že aby na ni resort obrany zbyl: „Já jsem si ho vybrala a snažila jsem se na jeho agendu připravovat dlouhou dobu“.

  Za svou prioritu označila rychlejší tempo modernizace české armády. „Musíme pokračovat a mít jasný koncept a směr. Důležitá je a zůstane i podpora domácího obranného průmyslu,“ zdůraznila.

  Zaměřit se chce na kvalitní výcvik vojáků, nábor do ozbrojených sil a podporu aktivní zálohy. Důležité je také podle ní pokračovat v nasazení příslušníků Armády ČR v zahraničních operacích.

  Jana Černochová

  Dlouholetá poslankyně za ODS (od roku 2010) a starostka městské části Praha 2 (2006-2010 a od 2012).

  Má bakalářský titul na soukromé Vysoké škole aplikovaného práva a magisterský titul v oboru Mezinárodní vztahy a evropská studia na taktéž soukromé Metropolitní univerzitě v Praze.

  Ve Sněmovně řídila Výbor pro obranu, byla autorkou návrhu zákona, který by uzákonil státní výdaje na obranu ve výši 2 procent HDP, jak Česko slíbilo svým spojencům v NATO. Podílela se také na novele zákona o vojácích z povolání a na novém zákonu o službě vojáků v záloze. 

  Angažuje se v projektech, které se zabývají péčí o válečné veterány a připomínají vojenské tradice.

  Mezi své zájmy řadí historii a mytologii města Prahy, cyklistiku, přírodu, potápění a rockovou hudbu.

  Černochová se stala v pořadí devatenáctým ministrem obrany a čtvrtou ženou v čele resortu. První byla Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) od ledna 2007 do května 2009. Pouhých devět dní v čele obrany stála Karolína Peake (LIDEM) od 12. do 20 prosince 2012. Naposledy pak obranu řídila Karla Šlechtová od prosince 2017 do června 2018.

  Lipavský chce posílit postavení v EU a NATO

  Do funkce uvedl v sobotu premiér Fiala rovněž nového ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Nový šéf české diplomacie už stihl jednat se svým předchůdcem Jakubem Kulhánkem (ČSSD) a seznámil se s náměstky a vedením ministerstva.

  „Máme před sebou jasný úkol, a to posílit dobré jméno a postavení České republiky za hranicemi, aby z toho těžila celá naše země i naši občané. To bylo vždy mým hlavním cílem a o to se budu každý den naplno zasazovat. Kontinuita české zahraniční politiky by měla nadále plynout z budování konsenzu na domácí politické scéně,“ prohlásil.

  Programové prohlášení vlády se podle něj hlásí k návratu k hodnotově orientované zahraniční politice a obnovení dobrého jména České republiky jako země, která stojí na straně lidských práv. Mezi konkrétní kroky v jeho naplňování bude proto patřit například předložení takzvaného Magnitského zákona, který zajistí lepší vymahatelnost ochrany lidských práv.

  „Musíme být silnou, nezávislou zemí, která je ale i rovnocenným a spolehlivým partnerem. Klíčové je pro nás upevnění našich spojeneckých vazeb i posílení našeho postavení v EU a NATO. Vztahy s Ruskem a Čínou musejí projít věcnou revizí,“ řekl.

  Mezi priority bude podle jeho slov patřit také rozvoj ekonomické diplomacie. Českou republiku chce pomoci dovést na světovou špičku v oblastech jako je vzdělání a inovace.

  Svoji první zahraniční cestu podnikne Lipavský už v pondělí 20. prosince na Slovensko, kde bude jednat se svým slovenským protějškem Ivanem Korčokem.

  Jan Lipavský

  Od roku 2017 působil jako poslanec. Zastával mimo jiné pozici místopředsedy zahraničního výboru a také místopředsedy výboru pro obranu. 

  Má bakalářský titul v oboru mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze; v rámci studijního programu Erasmus absolvoval dvousemestrální pobyt na univerzitě v britském Kentu.

  Je hlasitým odpůrcem ruského angažmá v dostavbě jaderných elektráren v Česku. Vůči jeho jmenování ministrem měl výhrady prezident Miloš Zeman.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media