natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Makedonie dostala pozvánku do NATO. Spojenců bude 30 navzdory Rusku

    11. července 2018  22:48
    Severoatlantická aliance bude mít možná už za rok 30 členů. Prezidenti a premiéři zemí NATO na svém summitu v Bruselu ve středu vyzvali makedonskou vládu, aby zahájila přístupové rozhovory s Aliancí. Rozšiřování NATO o další balkánskou zemi odsuzuje Rusko.  

    Přelet aliančních vrtulníků během záhájení summitu NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

    „Rozhodli jsme se vyzvat vládu ve Skopje, aby zahájila přístupové rozhovory a připojila se k naší Alianci,“ uvedli lídři zemí NATO ve společném komuniké.

    Podle šéfa Aliance Jense Stoltenberga „zůstávají dveře NATO otevřené“. Spojenci na summitu podle něj přivítali dohodu mezi Aténami a Skopje o názvu někdejší jugoslávské republiky. Právě sporný název Makedonie přijetí země do NATO blokoval.

    Trump zdvojnásobil požadavky na výdaje, NATO ho přesvědčuje o jednotě

    Kvůli letitému sporu s Řeckem Makedonie čekala na pozvánku do NATO už od roku 2002. Prakticky šestnáct let Atény blokovaly zahájení přístupového procesu. Tvrdily, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka a požadovaly, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.

    Skopje na mezinárodní scéně užívala proto název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), pod kterým byla země na nátlak řecké diplomacie v roce 1993 také přijata do OSN. Více než 120 zemí světa, včetně Ruska, USA i České republiky, zemi uznávalo i pod názvem Makedonská republika.

    Země získala akční plán členství v NATO už v roce 1999. V roce 2008 Aliance souhlasila, že země dostane pozvánku ve chvíli, kdy spor s Aténami vyřeší. Po červnové dohodě bude nově Makedonie užívat název Republika Severní Makedonie. Stoltenberg upozornil, že po zahájení přístupových rozhovoru musí vláda ve Skopje „dotáhnout do konce“ dohodu s Řeckem a plně ji implementovat.

    Rozšiřování NATO

    Severoatlantickou alianci založilo v dubnu 1949 dvanáct zemí – Belgie, Dánsko, Francie, Island, Itálie, Kanada, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Spojené státy a Velká Británie.

    Od té doby proběhlo, podle článku 10 Washingtonské smlouvy, celkem sedm kol rozšíření, během nichž se Aliance rozrostla na současných 29 členů.

    • 18. února 1952: Řecko a Turecko
    • 6. května 1955: Spolková republika Německo - v reakci vytvořil Sovětský svaz a jeho spojenci organizaci Varšavské smlouvy
    • 30. května 1982: Španělsko
    • 12. března 1999: České republika, Maďarsko a Polsko; první rozšíření NATO po studené válce, kdy se k Alianci připojili bývalí členové Varšavské smlouvy
    • 29. března 2004: Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko; šlo největší kolo rozšíření
    • 1. dubna 2009: Albánie a Chorvatsko
    • 5. června 2017: Černá Hora

    Součástí toho bude i chystané makedonské referendum o změně názvu. Makedonský premiér Zoran Zaev věří, že nynější pozvání od spojenců bude silným impulsem pro to, aby obyvatelé v referendu hlasovali pro.

    „Jde o jedinečnou historickou příležitost, buď (obyvatelé Makedonie) podpoří dohodu a pak se mohou připojit k NATO, nebo nepodpoří dohodu, ale pak se nepřipojí. Nemohou dostat obojí. Neexistuje způsob, jak vstoupit bez změny názvu,“ konstatoval Stoltenberg.

    Po dokončení přístupových rozhovorů dojde k podpisu přístupových protokolů. Posléze je musí ratifikovat parlamenty všech devětadvaceti členských států. Celý proces může trvat jen několik měsíců. Například nejmladší člen Aliance – Černá Hora zahájila přístupové rozhovory v prosinci 2015. Za pouhé tři měsíce v březnu 2016 už Černá Hora podepisovala přístupové protokoly a ratifikace pak trvala do června 2017.

    Pozvání země se dvěma miliony obyvatel přichází navzdory silnému nesouhlasu Ruska. Bez vazeb na Severoatlantickou alianci zůstává v regionu prakticky jen Srbsko.

    Albánie, Chorvatsko, Černá Hora a Slovinsko již mezi členy NATO jsou. Ruský velvyslanec ve Skopje Oleg Ščebak před časem dokonce varoval zemi před ambicemi vstoupit do NATO s tím, že by se „mohla stát legitimním cílem“, pokud by se vztahy mezi NATO a Ruskem dále zhoršovaly.

    Stálý ruský zástupce při EU Vladimir Čižov označil případný makedonský vstup do NATO za „chybu, která bude mít následky“.

    Makedonská armáda má v současnosti jen zhruba 8 500 vojáků. Páteř výzbroje tvoří pestrá směsice obrněných vozidel a tanků ruské, německé, řecké a americké výroby. Země nemá vlastní nadzvukové letectvo.

    Nezávisle na dění v Bruselu ve středu podle agentury Reuters řecké úřady oznámily, že vyhostí dva ruské diplomaty podezřelé z podněcování protestních shromáždění proti novému názvu Makedonie.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media