České vrtulníky zahajovaly summit NATO. Prestižní věc, zní z armády

12. července 2018  10:25
Zatímco loni během slavnostního ceremoniálu k otevření nového sídla NATO nad Bruselem přelétly ve formaci české gripeny, letošní summit Aliance zahajovaly průletem pro změnu české vrtulníky. Jde o ocenění českých letců za ochranu vzdušného prostoru spojenců a za výcvik vrtulníkových pilotů v Afghánistánu.  
Vrtulník Mi-171Š českých vzdušných sil při průletu nad bruselskou centrálou NATO k zahájení summitu Aliance | foto: NATO Photos
galerie Bitevníky Mi-24/35 českých vzdušných sil při průletu slavnostní vrtulníkové... Řazení pro průlet slavnostní vrtulníkové letky zemí NATO při zahájení summitu v... Průlet slavnostní vrtulníkové letky zemí NATO při zahájení summitu v Bruselu... Průlet slavnostní vrtulníkové letky zemí NATO při zahájení summitu v Bruselu... Průlet slavnostní vrtulníkové letky zemí NATO při zahájení summitu v Bruselu... Průlet slavnostní vrtulníkové letky zemí NATO při zahájení summitu v Bruselu.... Vrtulník Mi-171Š českých vzdušných sil při průletu nad bruselskou centrálou... Přelet aliančních vrtulníků během záhájení summitu NATO v Bruselu

Dvoudenní summit Severoatlantické aliance ve středu otevíral přelet slavnostní vrtulníkové letky složené ze strojů jedenácti zemí. A součástí byly i vrtulníky českých vzdušných sil.

Ve čtvrté z pěti „vln“ se objevily dva české bitevníky Mi-24/35 a v poslední páté pak transportní Mi-171Š z 22. základny vrtulníkové letectva u Náměště nad Oslavou.

Fotografie

Řazení pro průlet slavnostní vrtulníkové letky zemí NATO při zahájení summitu v Bruselu
Průlet slavnostní vrtulníkové letky zemí NATO při zahájení summitu v Bruselu pohledem belgických letců
Přelet aliančních vrtulníků během záhájení summitu NATO v Bruselu
Bitevníky Mi-24/35 českých vzdušných sil při průletu slavnostní vrtulníkové letky zemí NATO na zahájení summitu v Bruselu

Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka je zařazení českých vrtulníků „oceněním České republiky za takzvaný air-policing, tedy za její příspěvek k vzdušné ochraně spojenců, a za výcvik letců v Afghánistánu.

Čeští stíhači s gripeny už dvakrát chránili vzdušný prostor pobaltských republik a k třetímu nasazení se chystají. Litva, Lotyšsko a Estonsko vlastní stíhačky nemají, proto se v ochraně střídají některé země NATO. Podobně Češi také třikrát chránili ostrovní Island. V Afghánistánu zase řadu let čeští letci cvičí tamní piloty vrtulníků i technický personál.

„Je to pro nás prestižní záležitost a čest,“ uvedla už dříve mluvčí Generálního štábu AČR Vlastimila Cyprisová. Vrtulníky do Bruselu odletěly už v pondělí, aby v úterý mohli letci s ostatními absolvovat přípravu na slavnostní průlet.

Čeští piloti byli součástí slavnostní letky i při loňském summitu, kterým NATO otevíralo nový komplex své centrály v Bruselu. Loni se během slavnostního ceremoniálu nad sídlem přehnala i dvojice gripenů českých vzdušných sil ve společné formaci s belgickým strojem F-16 a italským letounem Eurofighter Typhoon.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.