natoaktual.cz

Podcast: O pozadí vzniku NATO a sovětské hrozbě hovoří generál Pavel Macko

30. listopadu 2022  14:02
Vzniku NATO předcházelo několik zásadních události, které ovlivnily snahy západoevropských zemí hledat silného spojence pro kolektivní obranu na druhé straně Atlantiku, říká v doprovodném podcastu seriálu #nacoNATO generál Pavel Macko s moderátorkou Alžbětou Kvitovou.  

Generál Pavel Macko v podcastu k seriálu #nacoNATO | foto: natoaktual.cz

Generál ve výslužbě Pavel Macko sloužil v armádě 35 let a byl nejvýše postaveným slovenským vojákem ve strukturách NATO. Velel spojeneckému velitelství - výcvikovému centru společných sil Aliance.

Během kariéry byl velitelem celoarmádní logistiky, zástupcem velitele pozemních sil, náčelníkem štábu pro operace a zástupcem náčelníka generálního štábu slovenských ozbrojených sil.

V rozhovoru Macko popsal, že vzniku NATO předcházelo několik zásadních události, které ovlivnily snahy západoevropských zemí hledat silného spojence pro kolektivní obranu na druhé straně Atlantiku.

Zvláště, když stále rozpínavější Sovětský svaz po vyčerpávající druhé světové válce namísto demilitarizace dál udržoval svou obří armádu a v okolních zemích postupně rychle instaloval komunistické vlády.

A jakou hrozbu představovala Moskva pro zbytek Evropy? Předzvěstí dělení Evropy pro dalších dekády a propuknutí takzvané studené války byla sovětská blokáda Berlína, kde zůstalo odříznuto od zásobování na 2,5 milionu lidí. „Byl to moment, kdy vlastně krátce po druhé světové válce hrozila třetí světová válka,“ konstatoval Macko.

inc natoaktual.cz
zpět na článek