natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Podcast: O spolupráci mezi spojenci hovoří letci Petr Michenka a Jan Susekar

  14. prosince 2022  16:34
  Proč je pro Česko výhodné zapojení do řady společných programů NATO, než si techniku a s tím související schopnosti pořizovat? Jak funguje praktická spolupráce mezi spojenci v rámci Aliance a konkrétně u vzdušných sil hovoří v doprovodném podcastu seriálu #nacoNATO zkušení letci Petr Michenka a Jan Susekar s moderátorkou Alžbětou Kvitovou.  

  Petr Michenka a Jan Susekar v podcastu k seriálu #nacoNATO | foto: natoaktual.cz

  Petr Michenka a Jan Susekar nyní působí v sekci rozvoje sil ministerstva obrany. Oba platí za velmi zkušené bojové piloty. Oba létali s podzvukovými bitevníky L-159 a Michenka i s nadzvukovým letounem Gripen.

  Oba také v minulosti například veleli českému poradnímu týmu v Iráku, který zajišťoval mentoring iráckých pilotů a příslušníků pozemního personálu přeškolujících se na pořízené letouny L-159.

  Podcast k závěrečné epizodě miniseriálu #nacoNATO se zaměřuje na to, jak Aliance funguje v praxi a jakou k tomu používá techniku. Letci v rozhovoru prozradí, jak se člověk dostane k armádnímu letectvu i jak spolupracují čeští vojáci v misích a proč nemají problémy se spojenci společně operovat.

  Podrobně také rozebírají detaily společných programů NATO, do kterých se zapojuje i Česká republika. Od letounů včasné výstrahy AWACS, přes flotilu létajících tankerů až po obří bezpilotní stroje.

  A vysvětlují, proč je účast v programech pro zemi velikosti ČR výhodnější, než si takovou techniku pořizovat. „Jsme zapojeni v těch aktivitách, které nám pomáhají plnit naše závazky,“ konstatoval Michenka.

  A co si představit pod označením voják NATO? „Představte si společenství 30 států na dvou kontinentech a sílu 3 milionů vojáků, kteří slouží k zastrašení případného agresora,“ podotkl Susekar.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media