Letouny AWACS startují do Turecka

Vydáno 24.02.2003
Brusel, Mons - NATO posílá do Turecka speciální průzkumné letouny včasné výstrahy AWACS, které budou monitorovat vzdušný prostor v oblasti. První dva stroje, vybavené moderní sledovací a zpravodajskou technikou odstartují v nejbližších dnech. Do mise na ochranu Turecka se zapojí nejpozději ve čtvrtek 27. února.  

Velitel spojeneckých sil v Evropě americký generál James Jones nařídil vyslat průzkumné letouny AWACS už na sklonku minulého týdne poté, co o vojenské ochraně Turecka rozhodly členské státy aliance.

Do mise nejprve vzlétnou dva stroje, které by měly operovat ze základny Konya na středozápadě Turecka. Později by měly doplnit ještě nejméně další dva letouny. Aliance má 17 letadel AWACS na domovské základně v německém Geilenkirchenu.

"Letouny jsou velice účinným nástrojem ochrany, pokud se někdo pokusí turecký vzdušný prostor ohrozit," komentoval misi velitel letecké flotily včasného varování, generálmajor Johann-Georg Dora.

Kromě letounů AWACS poskytne NATO na obranu svého tureckého člena i protiraketovésystémy Patriot a jednotky chemické a biologické obrany. Tři obranné raketové baterie Patriot už v Turecku rozmístila nizozemská armáda. Systémy jsou vyzbrojeny 46 střelami, které do mise na ochranu země poskytlo Německo. Vojenští plánovači však předpokládají, že do oblasti vyšlou ještě několik dalších raketových komplexů.

Elektronický kolos AWACS
Stroje AWACS jsou upravená letadla Boeing 707, vybavená radary a rádiovými stanicemi, které umožňují sledovat cíle ve vzduchu a navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje i odposlouchávat nepřátelské spoje.

Vyznačuje se zejména kruhovou radarovou anténou na hřbetě. V disku je i radarový systém, jenž umožňuje obsáhnout prostor od zemského povrchu po stratosféru.

Radar má dosah přes 322 kilometrů pro nízko letící cíle a větší pro objekty ve vyšších výškách. Může detekovat a identifikovat jakýkoli přátelský nebo nepřátelský letoun. Informace předává letadlům i pozemním střediskům.

Naposledy aliance letoun použila na ochranu listopadového summitu v Praze. Situaci monitorovala posádka letounu z okolních zemí. Podobně jeden letoun AWACS nasadila k monitorování vzdušného prostoru v době konání summitu EU v Bruselu.

Po teroristických útocích na New York a Washington aliance vyslala sedmnáct strojů AWACS do USA, aby tam nahradily americké, které byly nasazeny při vojenské operaci v Afghánistánu. Loni v létě pak téměř po roce své stroje s operace nad územím USA Aliance stáhla.

NATO plánuje modernizaci flotily
Severoatlantická aliance zmodernizuje všech 17 letounů včasné výstrahy AWACS, kterými disponuje. Koncern Boeing spolu s technickými experty aliance provedl koncem loňského roku první testy modernizovaného stroje ve Spojených státech. Kompletní letové a technické zkoušky obě strany uskutečnily i nad územím Evropy.

Modernizace spočívá v nahrazení některých součástí sledovacích letounů AWACS především novými nejmodernějšími počítači, monitory a navigačními, identifikačními a komunikačními systémy.

Jak už dříve informoval šéf programu NATO AWACS americké společnosti Boeing Steve Behnen, testy nad Spojenými státy a nad Evropou mají zaručit správné fungování veškerých technických součástí. 

V evropském vzdušném prostoru totiž podle něj panují zcela jiné podmínky než ve Spojených státech. "Síť evropských měst i leteckého provozu je daleko hustší a složitější než ve Spojených státech a vytváří mnoho elektronických překážek, například rušení," konstatoval Behnen. 

inc (natoaktual.cz)