Letce čeká na nebi generálka před jejich historickou misí

Vydáno 10.03.2009
Nad Českou republikou začínají rozsáhlé letecké manévry. Pro české letce půjde o generálku před jejich historickou misí. Od května budou čtyři měsíce střežit vzdušný prostor Pobaltí.  

"Cvičení APEVAL není jen závěrečnou přípravou pro plnění mise v Pobaltí. Jde o první cvičení tohoto typu, které bude hodnoceno podle norem a požadavků NATO a které zároveň potvrdí schopnost plnění úkolů v rámci Severoatlantické aliance," uvedla mluvčí čáslavské základny Denisa Smitalová.

Od května do srpna budou čeští letci na čtyřech letounech Jas-39 Gripen zajišťovat z litevské základny Šiauliai ochranu vzdušného prostoru všech tří pobaltských republik - Litvy, Lotyšska i Estonska. - více o takzvaném "airpolicingu" čtěte zde

Cvičení pod názvem APEVAL 2009 (Air Policing Evaluation) potrvá celý týden. Na základně v Čáslavi se do něj zapojí letci i pozemní personál. "Všechna témata jsou pečlivě vybrána tak, aby došlo k simulaci všech možných reálných situací, jež mohou nastat v průběhu plnění mise," konstatovala Smitalová.

Letci si ve vzduchu prověří signály, komunikaci během letu i vlastní mise s různými typy cílů a ohrožením. "Důraz bude kladen na aplikaci standardních operačních postupů a poskytování pomoci civilním letadlům v nouzi," popsala cvičení Smitalová.

Do cvičných misí se zapojí piloti na nadzvukových strojích Jas-39 Gripen, bitevnících L-159, ve vrtulnících Mi-24 a v dopravních letounech An-26 a L-410.

V neposlední řadě podle Smitalové letci vyzkoušejí novou pilotní výstroj, která je určena pro lety nad mořem a velkými vodními plochami.

Obsahuje mimo jiné speciální neoprén, který má každý pilot uzpůsoben tak, aby byl v případě nouzového opuštění letounu a dopadu na vodní hladinu chráněn proti vodě a prochlazení. Všichni piloti gripenů už před časem prošli náročným výcvikem ve Švédsku, kde dostali možnost vyzkoušet si na vlastní kůži seskok padákem na vodní hladinu v kompletní letecké výstroji i vyzvednutí na palubu záchranného vrtulníku.

Pozemní personál pak bude muset během manévrů zvládnout simulované události, jako je například přerušení komunikačních systémů, evakuace, chemické ohrožení nebo požár. Scénář cvičení počítá i s narušením střeženého prostoru, zraněním osob, přerušením zásobování a dodávek energií nebo demonstracemi. - Čeští letci vyzbrojí gripeny raketami středního doletu

inc natoaktual.cz