natoaktual.cz

Čeští inovátoři úspěšně ovládli sledování z vesmíru. Pomáhá umělá inteligence

22. února 2023  15:39
Experti na obranné technologie zařadili českou firmu SpaceKnow mezi nejvíce inovativní společnosti světa. Jejich unikátní a patentovaný software s umělou inteligencí umí automaticky sledovat prakticky jakékoli místo na světě a hlásit jeho změny. Rozezná a identifikuje auta, lodě, letadla, domy i třeba jednotlivé stromy.  

Analýza nárustu počtu ruských vojenských jednotek v oblasti Jelna | foto: SpaceKnow

Pro českou společnost s kancelářemi v Praze a New Yorku jde o mimořádný úspěch.

Expertní komise jednoho z největších zbrojních a bezpečnostních veletrhů světa IDEX v Abú Dhabí ji tento týden vybrala mezi několik nejinovativnějších firem světa. Váhu ocenění přidává skutečnost, že v Emirátech letos vystavuje na 1 300 společností z více jak šedesátky zemí.

„Velice si toho vážíme, je to pro nás velké vyznamenání, protože inovačních firem je zde celá řada,“ konstatoval Jonáš Vlk, který má na starost obranný a zpravodajský program firmy.

Ta loni vyvinula a neustále dál zdokonaluje svou softwarovou platformu nazvanou příznačně „Guardian“ (Strážce).

Jde o ucelenou aplikaci pro obrazové zpravodajství IMINT (Imagery Intelligence), která prostřednictvím satelitních dat dokáže sledovat rozsáhlé oblasti prakticky kdekoliv na světě a analyzovat, co se v nich děje.

Systém získává data z komerčních satelitů a zároveň díky řadě světových partnerů disponuje nejkomplexnější sbírkou satelitních snímků na světě.

„Planetu Zemi právě snímkuje na 300 satelitů. Bereme optická i radarová data a spojujeme je dohromady ve svém rozhraní,“ vysvětlil výkonný ředitel Jerry Javornický.

V hlavní roli algoritmy

Umělá inteligence prakticky v reálném čase v balíku dat pomáhá rozpoznávat a identifikovat nejrůznější objekty. Zatím využívá na 80 vlastních a vysoce přesných algoritmů pro detekci automobilů a lodí, silnic, přes specifickou vegetaci, budovy až po například lodní kontejnery, bojové letouny nebo obrněnou techniku.

„A především automatizovaně zachycuje změny, ke kterým na sledovaném místě dochází a sama na ně upozorňuje,“ uvedl Javornický.

Jako příklad fungování popsal situaci, kdy vlastník velkého a výnosného povrchového dolu potřebuje sledovat, kolik se už z něj vytěžilo materiálu, kolik tam přijelo a odjelo nákladních vozů, jak se důl rozšiřuje a jestli v oblasti nedělá někdo něco, co by neměl. A to vše plně automatizovaně ze satelitů.

„Zároveň můžu sledovat jeden důl, ale také třeba stovku najednou. Nebo jakoukoliv jinou infrastrukturu, kolem které si vyznačím perimetr. Pokud se v něm děje cokoliv nepatřičného, systém mi sám automaticky pošle zprávu, že došlo ke změně,“ konstatoval Javornický. Třeba, že někdo kácí v oblasti stromy, nebo kope či staví, kde by neměl.

„A automobil můžete vyměnit za tank, civilní letadlo za vojenský letoun,“ podotkl Javornický. Důl pak za základnu či vojenské letiště nebo hraniční oblast země a systém upozorní, jakmile je tam detekována nepřátelská aktivita.

Software Guardian dokáže všechna data sloučit do jedné platformy, automaticky analyzovat a dodávat koncovému uživateli pouze výsledky, které chce vidět a ideálně ještě vytříděné. „Tak, aby se mu z milionu sledovaných oblastí ukázaly jen ty výsledky z několika desítek, na které má zaměřit své lidské zdroje,“ konstatoval.

Vesmírné technologie procházející překotným vývojem a neustále rostoucí počet satelitních konstelací produkuje nepřetržitě nesmírné množství dat a informací. „Už dávno není vůbec v lidských silách je manuálně analyzovat. Šetříme čas analytiků i těch, kteří musí rozhodovat,“ doplnil kolegu Vlk.

Ačkoliv jde o novinku, firma už loni stačila vstoupit na trh v Asii a letos začíná produkt nabízet na Blízkém východě. „Je tam ohromná poptávka,“ upozornil Vlk.

Podle něj už platformu používají nejen soukromé firmy, ale také státní subjekty provozující některý z typů kritické infrastruktury. V portfoliu zákazníků jsou i ministerstva obrany některých zemí NATO a dalších spojenců.

Libye? Promiňte, ale ne

Konkrétní uživatele ale firma neprozrazuje a nové si pečlivě vybírá podle přísných interních pravidel.

A to i tady na veletrhu IDEX v Emirátech. „Každý den sem chodí zajímaví lidé, ke kterým bychom se jinak v životě nedostali. Je to o osobním kontaktu,“ vysvětlil Vlk.

Jak ale dodal, s navazováním kontaktů je firma velmi opatrná. Například během druhého dne veletrhu v Abú Dhabí se u stánku firmy v rámci české expozice projektu Czech30 objevila skupinka velmi vážných zájemců.

„Měl jsem z nich velikou radost, hodně tomu rozuměli. Říkám si, paráda a odkud jste? Ukázalo se, že z Libye. To jsme se pak museli velice slušně rozloučit,“ dodal Javornický.

A velice zajímavé jsou rovněž případy, kdy si firma schopnosti svého softwaru už vyzkoušela v praxi. Systém například loni použila k dálkovém průzkumu ověření provozu ruského plynovodu Nord Stream 1.

Detekoval prudký pokles produkce na jedné z klíčových kompresorových stanic plynovodu už 5. června, tedy jedenáct dní předtím, než ruský Gazprom oznámil, že omezuje tok plynu na 40 % kapacity. A zároveň pak posléze odhalil v ruském exportním terminálu rozsáhlé hoření plynu.

Předtím zase potvrdil zprávy o znepokojivé aktivitě a rostoucím počtu ruských stíhacích bombardérů Su-34 „Fullback“ na letecké základně Morozovsk.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek