natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vojáci si všimli plamenů a kouře. Z ubytovny zachránili 24 lidí včetně dětí

  29. dubna 2022  8:18
  V záchranu lidských životů se proměnila plánovaná čtvrteční služební cesta čtyř táborských vojáků ze 42. mechanizovaného praporu. Když ještě za tmy vyjížděli směr Žatec, všimli si na křižovatce v táborských Klokotech, že z nedaleké budovy stoupá dým a šlehající plameny.  

  Požár ubytovny v Táboře (28.4.2022) | foto: HZS Jihočeského kraje

  Auto hned otočili a k požáru se rozjeli. Před hořící místní ubytovnou pobíhal muž a volal záchrannou službu. Vojáci se okamžitě pustili do akce.

  Jeden z nich se snažil vykopnout vstupní dveře, ale byly masívní a nechtěly povolit. „Tak jsme zpočátku vytahovali děti a lidi oknem. Naštěstí se nám po chvíli přeci jen podařilo od jednoho nájemníka získat klíče od vchodu,“ popsal události desátník J. F. pro armádní web.

  Oheň a dým se v té chvíli už budovou hodně rozšířil. Vojáci postupně proběhli celý dům, vykopávali vnitřní dveře a všechny nájemníky vyvedli ven. „Lidé vůbec netušili, že se něco děje. Velmi nám pomohlo, že jsme měli na sobě maskáče a že nám prostě uvěřili a spolupracovali,“ podotkl další z vojáků R. N.

  Z hořící budovy takto zachránili 24 lidí. Když přijeli hasiči a policie, všichni obyvatelé domu už byli v bezpečí na ulici.

  K požáru dorazily dvě hasičské jednotky kolem 4:40 ráno. Oheň se podařilo zcela uhasit až po poledni. Hasiči pak prohledávali sutiny, zda pod nimi někdo nezůstal. Pod zřícenou střechu se dostali pouze pomocí lezecké techniky. Jiná cesta nebyla možná. V troskách ale nikoho neobjevili.

  Škoda byla podle Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje předběžně vyčíslena na 12 milionů korun. Příčinu požáru vyšetřují.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media