natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • V Hřensku hasí 11 vrtulníků a letounů. Nic většího jsme neviděli, tvrdí piloti

  28. července 2022  10:04
  Rozsáhlý lesní požár u Hřenska na severu Čech pomáhá hasičům zvládnout už 11 vrtulníků a letounů. Kromě policejních a armádních strojů a dvou speciálních letounů z Itálie, také vrtulník Black Hawk z Polska nebo soukromý stroj z výcvikové školy na Slovensku.  

  Lesní požár v Národním parku České Švýcarsko | foto: @hasici_cr

  Lesní požár v Národním parku České Švýcarsko od čtvrtka hasí ze vzduchu už 9 vrtulníků a dva letouny Canadair z Itálie. Polsko vyslalo na pomoc vrtulník Black Hawk, který má k dispozici polská policie. Česká armáda od počátku nasazuje několik strojů W-3A Sokol a Policie ČR dva vrtulníky Bell.

  „Je to náročné psychicky i fyzicky. Po celou dobu se musíte soustředit, abyste vrtulníkem do něčeho nenarazili, proudem vody strefili správné místo nebo nezasáhli hasiče dole na zemi. Od požáru navíc stoupá obrovské teplo, všude je dým. V životě jsem neviděl nic většího,“ popsal situaci v Hřensku kapitán Antonín Petrů, letecký instruktor a display pilot 243. vrtulníkové letky z kbelské základny dopravního letectva.

  Dvě armádní posádky s vrtulníky Sokol a bambi vaky na vodu z 24. základny dopravního letectva pomáhají hasit požár od neděle. Na hořící les už shodili přes 160 tisíc litrů vody.

  Každou osádku armádního stroje tvoří kromě pilota ještě kopilot a palubní technik. Tým doplňuje profesionální armádní hasič, který práce koordinuje s velitelem zásahu na zemi. Obě posádky denně provedou celkem cca 100 shozů, jedna cesta jim zabere od 2 do 5 minut podle vzdálenosti od ohně. Denně stráví ve vzduchu asi pět hodin.

  „Sloužím také u letecké záchranky a zranění, s nimiž se setkávám, beru jako práci. Tohle je něco úplně jiného,“ uvedl pro armádní web major Michal Janeček, letecký inspektor ze stejné letky v pražských Kbelích.

  Při hašení je podle letů klíčová přesnost. Pilot nalétne nad okraj požáru, ideální pozici ke shozu upravuje palubní technik, který se dívá ze dveří vrtulníku a pilota naviguje na správné místo. Nepřístupný a členitý terén ale likvidaci požáru komplikuje. „Můžeme shazovat z 15 metrů, ale pokud jsme nad stromy, jako tady, nejde to moc udržet. Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě,“ konstatoval Petrů.

  Vrtulník i s posádkou pro pomoc s hašením lesního požáru vyslal také zbrojní holding Czechoslovak Group (CSG). Ze svého výcvikové střediska Slovak Training Academy, kde se školí piloti vrtulníků, rychle poskytla stroj Mi-8 rovněž s bambi vakem.

  „Celé se to seběhlo velmi rychle. Jakmile se dostal požár mimo kontrolu, majitel CSG Michal Strnad přišel s úkolem, zda můžeme poskytnout vrtulník na pomoc s hašením požáru. Podařilo se nám na Slovensku velmi rychle zajistit stroj MI-8 s bambi vakem na vodu o objemu 2000 litrů, a to i s posádkou,“ uvedl Jozef Dzuruš ze společnosti European Air Services Slovakia, který leteckou školu provozuje a spadá do holdingu CSG.

  Poskytnutý stroj je na místě k dispozici již od středy veliteli zásahu. CSG stroj vyslala bezplatně jako dar, a to na dobu, jaká bude potřeba.

  Kromě vrtulníků se ve čtvrtek do akce chystají dva letouny Canadair CL – 415 s velkokapacitními nádržemi na 6 tisíc litrů, která ve středu dorazila z Itálie. Po středečním příletu do Česka absolvovala servis a pozdě odpoledne poprvé prolétla nad jezerem Milada u Ústí nad Labem, odkud budou nabírat vodu.

  Jezero je od Hřenska vzdáleno zhruba 50 kilometrů. K úplnému naplnění nádrží potřebují letouny Canadair zhruba 1,5 kilometrů dlouhý úsek vodní plochy. Jezero Milada má přibližně 3 kilometry.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media