natoaktual.cz

Vojáci si všimli plamenů a kouře. Z ubytovny zachránili 24 lidí včetně dětí

29. dubna 2022  8:18
V záchranu lidských životů se proměnila plánovaná čtvrteční služební cesta čtyř táborských vojáků ze 42. mechanizovaného praporu. Když ještě za tmy vyjížděli směr Žatec, všimli si na křižovatce v táborských Klokotech, že z nedaleké budovy stoupá dým a šlehající plameny.  

Požár ubytovny v Táboře (28.4.2022) | foto: HZS Jihočeského kraje

Auto hned otočili a k požáru se rozjeli. Před hořící místní ubytovnou pobíhal muž a volal záchrannou službu. Vojáci se okamžitě pustili do akce.

Jeden z nich se snažil vykopnout vstupní dveře, ale byly masívní a nechtěly povolit. „Tak jsme zpočátku vytahovali děti a lidi oknem. Naštěstí se nám po chvíli přeci jen podařilo od jednoho nájemníka získat klíče od vchodu,“ popsal události desátník J. F. pro armádní web.

Oheň a dým se v té chvíli už budovou hodně rozšířil. Vojáci postupně proběhli celý dům, vykopávali vnitřní dveře a všechny nájemníky vyvedli ven. „Lidé vůbec netušili, že se něco děje. Velmi nám pomohlo, že jsme měli na sobě maskáče a že nám prostě uvěřili a spolupracovali,“ podotkl další z vojáků R. N.

Z hořící budovy takto zachránili 24 lidí. Když přijeli hasiči a policie, všichni obyvatelé domu už byli v bezpečí na ulici.

K požáru dorazily dvě hasičské jednotky kolem 4:40 ráno. Oheň se podařilo zcela uhasit až po poledni. Hasiči pak prohledávali sutiny, zda pod nimi někdo nezůstal. Pod zřícenou střechu se dostali pouze pomocí lezecké techniky. Jiná cesta nebyla možná. V troskách ale nikoho neobjevili.

Škoda byla podle Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje předběžně vyčíslena na 12 milionů korun. Příčinu požáru vyšetřují.

inc natoaktual.cz
zpět na článek