Elitní jednotka bojovníků má nového velitele

Vydáno 16.01.2007
Elitní česká jednotka má nového velitele. Šéfa prostějovské 601. skupiny speciálních sil Ondreje Páleníka, který vedl jednotku svých bojovníků ve dvou riskantních misích v Afghánistánu, nahradil jeho dosavadní zástupce Milan Kovanda.  

Dosavadní velitel 601. skupiny speciálních sil Ondrej Páleník předal velení během uzavřeného slavnostního nástupu v Prostějově.

"Bylo mi ctí velet tak skvělé jednotce," řekl Páleník před vojáky i armádními špičkami, které ceremoniálu přihlížely.

"Vojáci připravili bývalému veliteli recesistické symbolické rozloučení, když na motorové sekačce na trávu a v doprovodu plně vyzbrojených automobilů naposledy objel své vojáky nastoupené na seřadišti před tribunou," popsal událost mluvčí vojenského zpravodajství Ladislav Šticha.

Ondreje Páleníka, který elitní české jednotce velel čtyři roky, v prosinci prezident Václav Klaus povýšil do hodnosti brigádního generála.

Páleník je veteránem několika zahraničních misí České armády. V roce 1990 velel průzkumné četě v misi v Saudské Arábii a v letech 2004 a 2006 velel jednotce českých speciálních sil během historicky dvou prvních skutečně bojových misí v Afghánistánu. - více zde

Je držitelem několika vysokých vyznamenání, včetně Bitevního řádu Saudské Arábie, medaile Za zásluhy třetího stupně, Záslužného kříže třetího stupně nebo US Army Commendation Medal. - více zde

Skupina speciálních sil z Prostějova, kterou donedávna armáda přísně tajila a o jejíž existenci neměli tušení ani politici, patří mezi elitní jednotky české armády. Snese ta nejpřísnější srovnání s obdobnými skupinami, jakými jsou například americká Delta Force či britský SAS. - více zde

Vojáci jsou vycvičeni pro boj v nejtvrdších podmínkách, na vysokou úroveň fyzické i psychické zátěže. Jejich profese se pohybují od pyrotechniků, potápěčů, výsadkářů až ke zpravodajským expertům. - více zde

HISTORIE 601. SKUPINY SPECIÁLNÍCH SIL

Historie nejelitnější české jednotky se píše už padesát let.

Před půlstoletím ve východoslovenském Prešově vznikla výsadková brigáda, která byla v roce 1960 přesunuta do Prostějova pod názvem 22. výsadková brigáda.

Výrazný posun přichází o devět let později. V Prostějově vzniká reorganizací a redislokací 7. výsadkového pluku z Holešova a 1. a 4. výsadkové průzkumné roty z Chrudimi 22. výsadkový pluk. Tentýž rok s sebou přináší výraznou změnu ve výcviku.

Do té doby byla totiž jednotka cvičena podle sovětského vzoru pro hromadné výsadky s úkolem obsadit a do příchodu hlavních sil bránit významné vojenské objekty. Současně od roku 1969 tvoří výsadkový pluk už jeden výsadkový prapor společně se dvěma výsadkovými průzkumnými rotami.

V roce 1976 zanikají jednotky hromadných výsadků a 22. výsadkový pluk se od té doby zaměřuje na výcvik malých průzkumných skupin cvičených k vysazení do týlu protivníka s úkolem průzkumné a diverzní činnosti.

V roce 1988 se pak jednotka mění na 22. výsadkovou brigádu. 6. speciální brigáda vzniká v roce 1995 a její struktura se rok před vstupem do NATO, v roce 1998, již podstatně přizpůsobuje strukturám zavedených v armádách Severoatlantické aliance.

V roce 2002 byla 6. speciální brigáda přeměněna na 6. skupinu speciálních sil a posléze na 601. skupinu speciálních sil.

inc natoaktual.cz