natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

  21. září 2019  8:58,  aktualizováno  18:35
  Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. Vzhledem k příznivému počasí se vysoká návštěvnost dá očekávat i v neděli, kdy bude akce pokračovat.  

  Dny NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík řekl, že travnatá plocha v areálu byla zaplněna v míře, v jaké v minulých letech nebyla.

  „Jsme spokojeni, když vidíme, kolik návštěvníků dorazilo, ale naším primárním cílem není trhat návštěvnické rekordy, ale to, aby akce proběhla tak, jak byla naplánována, a neměli jsme žádné mimořádné události,“ řekl Pavlačík.

  Fotografie

  Dny NATO v Ostravě. Akrobatická skupina Patrouille de France
  Dny NATO v Ostravě
  Dny NATO v Ostravě. Zákrok proti útočníkovi ohrožujícímu dav v podání...
  Dny NATO v Ostravě. Akrobatická skupina Patrouille de France

  „Právě v těchto dnech čáslavští piloti se svými gripeny potřetí střeží vzdušný prostor třech Pobaltských zemí, které nemají vlastní letectvo. Tak vypadá spojenectví v Alianci, ve které si jednotlivé země pomáhají. A ještě užší přátelství nás pojí s našimi nejbližšími sousedy, pro které se vžil název Visegradská čtyřka,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar na úvod akce.

  Dopoledne se u letiště ze všech stran tvořily kolony aut. Lidé v nich strávili až dvě hodiny.

  Nejdelší kolona vedoucí ze Studénky, přes kterou se k letišti jede z dálnice, měřila před polednem přibližně devět kilometrů.

  Ze směrů od Ostravy a od Příbora byly kolony poloviční, měly přes čtyři kilometry.

  K nejatraktivnějším ukázkám patřila vystoupení tří akrobatických leteckých skupin nebo společná show mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky a pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. Lidé ji budou moci vidět i v neděli, pak už se ale toto vystoupení podle Pavlačíka asi nikdy nebude opakovat. „Pro Iva Kardoše je to poslední vystoupení, protože končí svou kariéru display pilota českých vzdušných sil,“ řekl Pavlačík.

  Během obou dnů je v 16 hodinách programu celkem 70 dynamických ukázek. Nedělní program bude stejný jako dnes, až na vystoupení francouzské skupiny Patrouille de France, která má nabitý program a už odletěla na další vystoupení do Řecka.

  Právě Patrouille de France patřili společně s dalšími akrobatickými skupinami švýcarského PC-7 Teamu a finských Midnight Hawks mezi nejatraktivnější body programu. Česká armáda na akci nasadila tisícovku vojáků a přes 300 kusů ruzné techniky.

  Velkými lákadly jsou také velká letadla, která si lidé mohou prohlédnout na zemi. Mezi nimi je oblíbený strategický bombardér B-52 nebo největší sériově vyráběný transportní letoun na světě C-5M Super Galaxy, který lidé v modernizované verzi uvidí poprvé.

  Veřejnou premiéru má v Mošnově nový letoun L-39NG z produkce společnosti Aero Vodochody, který by měl být za rok zařazen do výcviku mladých pilotů. Společnost Bell předvede americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které v českém letectvu nahradí dosluhující vrtulníky Mi-24/35. Také AH-1Z bude na Dnech NATO poprvé.

  Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Divákům se tam představují vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky z řady zemí. Letos je zúčastněných států i s Českem 17.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media