natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Legendární americký bombardér B-52 brázdil české nebe spolu s gripeny

  28. srpna 2020  15:17
  Americký bombardér B-52 Stratofortress v doprovodu českých nadzvukových strojů ve čtvrtek cvičně přelétal přes české území. Jde o součást unikátní jednodenní cvičné operace „Allied Sky“, během níž celkem šest amerických bombardérů přeletí nad územím všech třiceti členských států NATO.  

  Americký bombardér B-52 v doprovodu stroje Gripen českých Vzdušných sil během přeletu nad Českem 28. srpna 2020 | foto: AČR

  Šestice amerických bombardérů vystartovala ze základny v britském Fairfordu. Tam dorazily stroje už dříve tento týden ze Severní Dakoty na dlouho plánované letecké cvičení Severoatlantické aliance.

  „Nasazení těchto letounů je důkazem trvalého závazku Spojených států k NATO a evropské bezpečnosti. Americké letouny budou v nadcházejících dnech bok po boku létat s aliančními vzdušnými silami s cílem zdokonalit schopnosti součinně reagovat na jakoukoli výzvu,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu.

  V rámci pravidelně se opakující mise se má ve čtvrtek 28. srpna všech šest strojů zapojit do jednodenní operace nazvané „Allied Sky“ a proletět nad všemi třiceti státy NATO v Evropě i Severní Americe.

  Podle velitelství amerických sil v Evropě (EUCOM) je cílem operace demonstrovat solidaritu v rámci NATO, zvýšit připravenost a poskytnout příležitost ke společnému výcviku se vzdušnými silami jednotlivých spojeneckých států.

  B-52H Stratofortress

  • První prototyp vzlétl v roce 1952
  • Stroj od firmy Boeing má délku přes 49 metrů a rozpětí více než 56 metrů
  • Unese až 31 tun různé munice
  • Vybaven je osmi motory Pratt & Whitney a létá vysokou podzvukovou rychlostí 0,86 mach
  • Posádku tvoří 5 letců - pilot, druhý pilot, bombometčík, navigátor a specialista pro elektronický boj
  • Do výzbroje patřily mimo jiné jaderné zbraně - v době studené války tyto stroje neustále držely jadernou pohotovost pro případ nutnosti okamžité jaderné odvety
  • Celkově bylo vyrobeno 744 kusů
  • Operační dostup: 15 408 metrů
  • Bojový poloměr: 7 241 km
  • Maximální dolet: 15 633 km

  Jde o největší takové nasazení takzvané skupiny BTF amerického letectva (Bomber Task Force) v Evropě za poslední dva roky. „Mise BTF jsou dlouho plánované a nevztahují se k žádným současným politickým událostem v Evropě,“ uvedlo velitelství EUCOM.

  Nad Evropou včetně Česka budou americké bombardéry po celý den postupně nad jednotlivými zeměmi spolupracovat s národními vzdušnými silami a tankery pro doplňování paliva za letu.

  Další dva stroje B-52 z 5. bombardovacího křídla základny Minot provedou podobné přelety nad USA a Kanadou. „Bezpečnostní závazky USA vůči Alianci zůstávají platné,“ řekl vrchní velitel sil NATO Tod Wolters.

  Mise bombardovací skupiny je podle něj dalším příkladem toho, jak Aliance udržuje připravenost, zlepšuje interoperabilitu a prokazuje schopnosti plnit obranné závazky na obou březích Atlantiku. „Vysíláme potenciálním protivníkům jasný signál o naší připravenosti čelit jakýmkoli globálním výzvám,“ dodal.

  Dvousettunový letoun B-52 Stratofortress dnes patří již mezi legendární stroje, symboly studené války. Původně byly tyto stroje určeny k bombardování nepřítele z vysokých výšek, včetně jaderného útoku. V americkém letectvu slouží již od roku 1955, tedy dlouhých šedesát let.

  V Česku se stroj objevuje poměrně pravidelně. Ať už během cvičení nebo jako účastník na Dnech NATO v Ostravě.

  I přes relativní stáří jinak nadčasového stroje americké vzdušné síly plánují provoz těchto letounů díky jejich spolehlivosti až do roku 2040 či 2045, kdy mají být nahrazený novým stroji B-21 Raider. V roce 2015 bylo podle údajů USAF ve službě 58 strojů a 18 v rezervě.

  V současnosti jsou letouny používány pro různé druhy misí, stroje byly nasazeny například v obou válkách v Zálivu nebo v operacích v Afghánistánu či naposledy proti takzvanému Islámskému státu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media