natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • První ze dvou nových letounů CASA pro armádu přistál ve Kbelích

  19. května 2021  7:04
  První ze dvou nových transportních letounů C295MW pro armádu přistál v úterý večer na základně v pražských Kbelích. Nové stroje za 2,3 miliardy korun doplní současnou flotilu čtyř letounů CASA. Druhý letoun má armáda převzít koncem června.  

  Armáda převzala ve španělské Seville nový letoun CASA. (7. května 2021) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Letoun měl ze španělské Sevilly původně přistát už odpoledne. Posádka ale během přeškolovacího letu zjistila poruchu, kterou výrobce odstranil ve svém závodu. Stroj proto dorazil do Česka až večer. 

  Podle velitele 242. transportní a speciální letky Miloše Domina šlo o nedostatek v odmrazovacím systému. „Chtěli jsme přivézt letoun v perfektním stavu, španělská strana nám vyšla vstříc a letoun se snažila co nejdříve opravit a to způsobilo zpoždění,“ uvedl.

  Armáda doplní flotilu čtyř letounů CASA, které používá už přes deset let. Zbrusu nové stroje budou také náhradou za nedávno vyřazené letouny Jak-40.

  „Kromě zajištění misí doma i v zahraničí jde o navýšení transportních kapacit i ohledem na nově budovaný 43. výsadkový pluk, pro který je letoun CASA základní platformou,” uvedl už dříve velitel vzdušných sil Petr Mikulenka.

  Modernější verze stroje CASA s označením C295MW má oproti předchozí verzi zvýšený výkon, vylepšené motory a je proti předchozím strojům vybaven také takzvanými „winglety“.

  Jde o malé pomocné plochy na konci křídel, které zlepšují ovladatelnost stroje, pomáhají usměrňovat vzdušné víry, snižovat odpor během letu a tudíž i snižovat spotřebu paliva a zvyšovat dolet.

  Ve španělské Seville, kde armáda začátkem května nový letoun převzala, se budou postupně modernizovat i čtyři dosavadní letouny CASA, které armáda vlastní. Jeden z nich už tam je a na konci příštího roku má být všech šest letounů ve stejné avionické konfiguraci.
  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media