natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kauza CASA definitivně končí. Parkanová chce omluvu a odškodné

  13. ledna 2022  14:05
  Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nepodá dovolání v deset let staré kauze nákupu čtyř armádních letounů CASA. Stíhání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové a jejího náměstka Jiřího Staňka tak definitivně končí. Soudy už dvojici pravomocně osvobodily loni, ale pražské Vrchní státní zastupitelství navrhovalo dovolání.  

  Letoun C-295M CASA českých Vzdušných sil | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  „Nejvyšší státní zástupce velmi pečlivě zvážil argumenty Vrchního státního zastupitelství v Praze a konfrontoval je se závěry soudů obou stupňů. Na podkladě tohoto posouzení dospěl k závěru, že zákonné podmínky k podání dovolání v neprospěch obviněných ve věci dány nejsou,“ uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

  O nákupu transportních letounů CASA rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, když už byla v demisi. Okolnostmi nákupu se až do loňského roku kvůli údajnému předražení zakázky zabýval soud.

  Ten nakonec zprostil tehdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL, TOP 09) i jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka obžaloby. Dvojice od počátku vinu odmítala.

  Parkanová uvedla, že se v kauze nákupu armádních letounů CASA bude domáhat odškodného a omluvy. Kvůli kauze zcela rezignovala na svou politickou kariéru.

  Státní zástupce se snažil prokázat, že dvojice způsobila škodu ve výši přes 800 milionů korun, protože nenechala zjistit obvyklou cenu strojů. Podle pravomocného rozsudku ale státu žádná škoda nevznikla a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem.

  Čtveřici letadel C-295M CASA obrana pořídila za zhruba 3,5 miliardy korun. Armáda si však objednala nadstandardní a dražší výbavu strojů.

  Státní zástupce nicméně žádal pro Parkanovou dvouletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest, pro Staňka pět let vězení a pětimilionový trest. Pro oba pak také zákazy činnosti.

  Staňka vinil ze zneužití pravomoci a z úmyslného porušení povinnosti při správě cizího majetku, Parkanovou ze dvou nedbalostních trestných činů – z maření úkolu veřejného činitele a z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

  Nejvyšší státní zástupce konstatoval, že nemá pochybnosti o tom, že trestní stíhání bylo ve věci vedeno důvodně. Stejně tak důvodně byla ve věci i podána obžaloba na oba obviněné, která se podle něj opírala o rozsáhlý důkazní materiál.

  „Zároveň však nezbývá než akceptovat skutkové závěry soudů, že po celkově provedeném dokazování je dána pochybnost o stanovení přiměřené ceny uvedených letounů. Z toho vyplývá, že nelze jednoznačně určit výši škody, která měla být trestným činem způsobena,“ uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)