Manévry ruských lodí v průlivu zalarmovaly britské námořnictvo

27. března 2020  17:21
Britské námořnictvo nasadilo hned devítku plavidel, aby sledovaly neobvyklou aktivitu ruských bojových lodí v Lamanšském průlivu a Severním moři. Během týden trvající operace Britové v oblasti nepřetržitě "stínovali" hned sedm ruských plavidel poblíž svých pobřežních vod.  
Britské hlídkové plavidlo HMS Tyne sleduje ruskou korvetu třídy Stěreguščij | foto: Royal Navy

Námořnictvo upozornilo, že nebývalý počet lodí ke sledování ruských plavidel nasadilo i přesto, že se stejně jako další armádní složky snaží na ostrovech pomoci bojovat s šířením nového koronaviru.

„I přesto, že ozbrojené síly pomáhají zachraňovat životy ve Velké Británii, je nezbytné, aby námořnictvo pokračovalo v plnění úkolů, které jsme vždy vykonávali, abychom pomohli udržet Británii v bezpečí,“ konstatoval Nick Ward, velící důstojník hlídkového plavidla HMS Tyne, které se na operaci podílelo.

Britské námořnictvo označilo aktivitu ruských lodí v Severním moři a Lamanšském průlivu za „neobvykle vysokou“. V oblasti se plavilo hned sedm ruských bojových lodí - dvě fregaty třídy třídy Admirál Grigorovič, tři korvety třídy Stěreguščij a dva vyloďovací čluny třídy Ropucha společně s několika podpůrnými plavidly a remorkéry.

Ruské labutě i medvědi znovu krouží kolem evropských břehů a Aljašky

Jejich pohyb pomáhaly neustále sledovat také vrtulníky, radarové a senzorové stanice na pobřeží.

Zvýšená námořní aktivita přišla jen krátce poté, co během jednoho týdne musely třikrát startovat britské stíhačky ruským dálkovým bombardérům, které kroužily kolem Evropy.

Britské ministerstvo obrany je přesvědčeno, že ruské aktivity jsou reakcí kvůli rozsáhlé alianční cvičení Cold Response v Norsku, ukončené předčasně kvůli šíření koronaviru a ze stejného důvodu výrazně omezené manévry americké armády Defender Europe, při kterých chtěl Pentagon do Evropy vyslat až 20 tisíc vojáků.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.