Námořnictvo upozornilo, že nebývalý počet lodí ke sledování ruských plavidel nasadilo i přesto, že se stejně jako další armádní složky snaží na ostrovech pomoci bojovat s šířením nového koronaviru.
„I přesto, že ozbrojené síly pomáhají zachraňovat životy ve Velké Británii, je nezbytné, aby námořnictvo pokračovalo v plnění úkolů, které jsme vždy vykonávali, abychom pomohli udržet Británii v bezpečí,“ konstatoval Nick Ward, velící důstojník hlídkového plavidla HMS Tyne, které se na operaci podílelo.
Britské námořnictvo označilo aktivitu ruských lodí v Severním moři a Lamanšském průlivu za „neobvykle vysokou“. V oblasti se plavilo hned sedm ruských bojových lodí - dvě fregaty třídy třídy Admirál Grigorovič, tři korvety třídy Stěreguščij a dva vyloďovací čluny třídy Ropucha společně s několika podpůrnými plavidly a remorkéry.
Ruské labutě i medvědi znovu krouží kolem evropských břehů a Aljašky |
Jejich pohyb pomáhaly neustále sledovat také vrtulníky, radarové a senzorové stanice na pobřeží.
Zvýšená námořní aktivita přišla jen krátce poté, co během jednoho týdne musely třikrát startovat britské stíhačky ruským dálkovým bombardérům, které kroužily kolem Evropy.
Britské ministerstvo obrany je přesvědčeno, že ruské aktivity jsou reakcí kvůli rozsáhlé alianční cvičení Cold Response v Norsku, ukončené předčasně kvůli šíření koronaviru a ze stejného důvodu výrazně omezené manévry americké armády Defender Europe, při kterých chtěl Pentagon do Evropy vyslat až 20 tisíc vojáků.