natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruská stíhačka znovu prolétla těsně před americkým hlídkovým letounem

  27. dubna 2020  14:55
  V rozmezí pár dnů prošetřuje americké námořnictvo hned dva velmi podobné incidenty, při kterých ruské stíhačky nebezpečně manévrovaly v těsné blízkosti amerických námořních hlídkových letounů nad Středozemním mořem. K druhému incidentu zveřejnilo velení americké 6. flotily i krátké video.  

  Ruská stíhačka Su-35 prolétá těsně před americkým hlídkovým strojem Poseidon nad Středozemním mořem (20. dubna 2020) | foto: c6f.navy.mil

  Dvakrát v rozmezí pouhých čtyř dnů si americké námořnictvo stěžovalo na chování ruských vojenských pilotů nad Středozemním mořem.

  K prvnímu incidentu, kdy ruská stíhačka prolétla jen těsně před kabinou amerického námořního hlídkového stroje P-8A Poseidon došlo 15. dubna. A takřka stejná situace se opakovala 19. dubna. Velení americké 6. flotily ale o události informovalo až s odstupem včera a zveřejnilo také krátké video.

  Fotografie

  Ruský transportní letoun An-72 a stíhací stroj Su-35S identifikované v září...
  Ruský bojový letoun Su-35 nad Baltem
  Americký námořní hlídkový letoun P-8A Poseidon na základně Keflavík na Islandu
  Americký hlídkový námořní letoun P-8 Poseidon

  To zachycuje ruský stroj Su-35 jak se přibližuje, aby pak prolétl před kabinou většího a těžšího amerického letounu na platformě civilního Boeingu 737. Průzkumné stroje Poseidon využívá k hlídkovým letům a monitorování pohybu ponorek. Rusko má v oblasti svou námořní základnu v syrském přístavu Tartús.

  „Zbytečná akce ruského pilota SU-35 byla v rozporu s letovým řádem a mezinárodními pravidly, což vážně ohrozilo bezpečnost letu obou strojů,“ uvedlo v prohlášení námořnictvo. Manévr ruského pilota za nebezpečný a neprofesionální.

  Americký stroj se v té době pohyboval nad Středozemním mořem v mezinárodním vzdušném prostoru, když se ke stroji takto připojil ruský stíhací letoun a zhruba 100 minut pak americký letoun sledoval. Přiblížil se dvakrát. První přiblížení bylo přitom zcela standardní. Při druhém se ale americký letoun po průletu ruské stíhačky ve vzdálenosti jen zhruba 25 stop (7,6 metru) dostal do turbulence a proudu spalin a posádka musela nuceně sestoupit do nižší letové hladiny.

  K velmi podobnému incidentu přitom došlo loni v červnu také nad Středozemním mořem. K americkému stroji P-8A Poseidon v mezinárodním vzdušném prostoru nad Středozemním mořem poblíž Sýrie vystartovala rovněž ruská stíhačka Su-35. K letounu se přiblížila celkem třikrát v průběhu 175 minut.

  Při druhém přiblížení ale ruský stíhač prolétl vysokou rychlostí přímo před kabinou způsobil silnou turbulenci. Rusko tehdy incident odmítlo s tím, že vše proběhlo v souladu s mezinárodními předpisy.

  Předtím zase ruská přepadová stíhačka Su-27 neobvyklým manévrem nad Černým mořem podobně ohrozila posádku amerického námořního průzkumného letounu EP-3E Aries, když vysokou rychlostí a s přídavným spalováním prolétla v těsné blízkosti stroje.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media