natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obrana nakoupí více pušek a pistolí. Při zpoždění zakázky přibylo vojáků

  31. března 2020  16:01
  Ministerstvo obrany chce od České zbrojovky Uherský Brod nakoupit více útočných pušek a pistolí, než původně plánovalo. Armáda měla dostat zhruba 34 tisíc nových zbraní, jenže zakázka se kvůli stížnosti neúspěšného účastníka tendru zdržela o rok. Mezitím přibylo vojáků a armáda nyní požaduje o dalších 5 tisíc zbraní navíc.  

  Obrana do roku 2025 nakoupí dalších až 16 tisíc útočných pušek BREN | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Vojáci ruční zbraně nutně potřebují. Rámcová smlouva měla být podepsána již téměř před rokem, ke zdržení došlo vinou konkurenčního boje. Vládu jsem informoval o této zakázce znovu, protože se zvýšil maximální počet poptávaných kusů,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Dojde tak podle něj k navýšení celkové ceny zakázky o zhruba 10 procent, cena jednotlivých zbraní ale zůstane stejná.

  Ministerstvo obrany chce ještě během dubna uzavřít s Českou zbrojovkou upravenou rámcovou smlouvu, podle níž může do roku 2025 pořídit ruční zbraně až do výše 2,35 miliardy korun bez DPH (po navýšení).

  Vláda informace o zakázce dostala už v prosinci 2018. Tendr však nabral zpoždění, protože další uchazeč výběrového řízení podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad pak po přezkoumání povolil v zakázce pokračovat až počátkem letošního roku, konstatoval mluvčí ministerstva Jakub Fajnor.

  Kvůli zpoždění se však ukázalo, že armáda bude potřebovat zbraní víc. Přibylo nových profesionálů. Aktuálně v armádě slouží přes 25 800 vojáků, do roku 2030 by jich mělo být až 30 tisíc.

  Původně chtěla armáda zhruba 34 tisíc nových ručních zbraní - útočných pušek, pistolí a granátometů. Nyní jich může podle potřeby nakoupit 39 tisíc. Přes 16 tisíc útočných pušek BREN 2, přes 21 tisíc pistolí a také téměř 2 tisíce podvěsných granátometů. Zakázka navazuje na smlouvy z let 2010-2016, kdy armáda v rámci přezbrojení pořídila z České zbrojovky 40 tisíc nových ručních zbraní.

  Tajná stavebnice do první linie. Umí rušit mobily, drony i naváděné střely

  Ministerstvo obrany od počátku roku čelilo kritice, že přeložilo ke schválení několik zakázek, u nichž proti původním odhadům radikálně zvýšila cena. Šlo například o nákup pasivních sledovacích kompletů DPET nebo moderních rušičů STARKOM.

  Ministr obrany Lubomír Metnar to vysvětlil starými odhady, zpožděním a odkladem zakázek kvůli nedostatků financí, vývojem cen a změnami armádních požadavků. Nařídil některé zakázky opakovaně prověřit. Kontroly však žádná pochybení neodhalily.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media