natoaktual.cz

Obrana nakoupí více pušek a pistolí. Při zpoždění zakázky přibylo vojáků

31. března 2020  16:01
Ministerstvo obrany chce od České zbrojovky Uherský Brod nakoupit více útočných pušek a pistolí, než původně plánovalo. Armáda měla dostat zhruba 34 tisíc nových zbraní, jenže zakázka se kvůli stížnosti neúspěšného účastníka tendru zdržela o rok. Mezitím přibylo vojáků a armáda nyní požaduje o dalších 5 tisíc zbraní navíc.  
Obrana do roku 2025 nakoupí dalších až 16 tisíc útočných pušek BREN | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Vojáci ruční zbraně nutně potřebují. Rámcová smlouva měla být podepsána již téměř před rokem, ke zdržení došlo vinou konkurenčního boje. Vládu jsem informoval o této zakázce znovu, protože se zvýšil maximální počet poptávaných kusů,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Dojde tak podle něj k navýšení celkové ceny zakázky o zhruba 10 procent, cena jednotlivých zbraní ale zůstane stejná.

Ministerstvo obrany chce ještě během dubna uzavřít s Českou zbrojovkou upravenou rámcovou smlouvu, podle níž může do roku 2025 pořídit ruční zbraně až do výše 2,35 miliardy korun bez DPH (po navýšení).

Vláda informace o zakázce dostala už v prosinci 2018. Tendr však nabral zpoždění, protože další uchazeč výběrového řízení podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad pak po přezkoumání povolil v zakázce pokračovat až počátkem letošního roku, konstatoval mluvčí ministerstva Jakub Fajnor.

Kvůli zpoždění se však ukázalo, že armáda bude potřebovat zbraní víc. Přibylo nových profesionálů. Aktuálně v armádě slouží přes 25 800 vojáků, do roku 2030 by jich mělo být až 30 tisíc.

Původně chtěla armáda zhruba 34 tisíc nových ručních zbraní - útočných pušek, pistolí a granátometů. Nyní jich může podle potřeby nakoupit 39 tisíc. Přes 16 tisíc útočných pušek BREN 2, přes 21 tisíc pistolí a také téměř 2 tisíce podvěsných granátometů. Zakázka navazuje na smlouvy z let 2010-2016, kdy armáda v rámci přezbrojení pořídila z České zbrojovky 40 tisíc nových ručních zbraní.

Tajná stavebnice do první linie. Umí rušit mobily, drony i naváděné střely

Ministerstvo obrany od počátku roku čelilo kritice, že přeložilo ke schválení několik zakázek, u nichž proti původním odhadům radikálně zvýšila cena. Šlo například o nákup pasivních sledovacích kompletů DPET nebo moderních rušičů STARKOM.

Ministr obrany Lubomír Metnar to vysvětlil starými odhady, zpožděním a odkladem zakázek kvůli nedostatků financí, vývojem cen a změnami armádních požadavků. Nařídil některé zakázky opakovaně prověřit. Kontroly však žádná pochybení neodhalily.

inc natoaktual.cz
zpět na článek