natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • USA přesunuly do Evropy čtyři bombardéry a stíhačky do Rumunska a Polska

  12. února 2022  11:58
  Spojené státy přesunuly do Evropy čtveřici strategických bombardérů B-52. Přistály na základně v britském Fairfordu, odkud se mají zapojit do plánovaných cvičných operací. Americké velitelství upozornilo, že nasazení nemá přímou souvislost s vyostřenými vztahy s Ruskem kvůli Ukrajině.  

  Americký bombardér B-52 v doprovodu britské stíhačky Eurofighter (10. února 2022) | foto: RAF

  Čtveřice amerických bombardérů B-52H Stratofortress z 5. bombardovacího křídla ze základny Minot v Severní Dakotě dorazila do Británie už ve čtvrtek. Během letu se k nim postupně připojovaly nejprve portugalské stíhačky F-16, které v současnosti střeží Island a pak také britské pohotovostní letouny Eurofighter Typhoon.

  Dva z amerických strojů pak provedly nácvik bombardování na střelnici Tain v severozápadním Skotsku a další pak podobně na střelnici Holbeach Air Weapons Range na východě Anglie, než zamířily na přistání ve Fairfordu.

  Stroje s volacími znaky „HATE 11-14“ monitorovali letečtí nadšenci na internetu prakticky po celou dobu jejich letu přes Atlantik díky zapnutým automatickým odpovídačům v takzvaném „módu-S“, který předává řízení letového provozu o konkrétním letounu, jeho poloze, výšce i rychlosti velmi přesné informace.

  Prestižní odborný magazín The Aviationist zveřejnil video z příletu, které obsahuje i rádiovou komunikaci z bombardérů. Na záběrech je vidět značná námraza na spodní straně křídel přistávajících obrů.

  Ačkoliv se načasování příletu amerických bombardérů kryje se zvyšujícím s napětím s Ruskem kvůli Ukrajině, velitelství amerických vzdušných sil upozornilo, že vyslání strategických bombardérů na starý kontinent je součástí dlouho plánované mise v rámci série společných cvičení s evropskými spojenci.

  Pentagon vysílá americké bombardéry do Evropy už od roku 2018. Naposledy loni v květnu. Stroje se pak během několika týdnů vždy zapojují do řady cvičných operací s různými státy.

  „Vzhledem k neustále se měnícímu globálnímu bezpečnostnímu prostředí je klíčové, aby naše úsilí se spojenci a partnery bylo sjednocené. V Evropě společně cvičíme a spolupracujeme, protože důslednou integrací posilujeme naši kolektivní vzdušnou sílu,“ uvedl Jeff Harrigian, velitel amerických vzdušných sil pro Evropu a Afriku.

  Přímou souvislost s vyostřenou situací kvůli Ukrajině má naopak rozmístění amerických stíhaček F-16 v Rumunsku. Na leteckou základnu Fetesti v Rumunsku dorazilo v pátek 8 amerických strojů. Mají posílit takzvaný Air Policing NATO, tedy ochranu vzdušného prostoru v oblasti, kterou Rumunsku pomáhají zajistit italské stíhačky Eurofighter.

  Američané letouny, personál a podpůrné vybavení 52. stíhacího křídla přesunují z německého Spangdahlemu. Letouny se mají zapojit do řady cvičných misí se spojenci v regionu.

  „Letouny F-16 významně posílí odstrašující pozici NATO v jihovýchodním regionu a zajistí dodatečnou schopnost reakce,“ uvedl zástupce velitele aliančního velitelství Pascal Delerce. V druhé polovině února chce do Rumunska vyslat tři stroje Eurofighter také Německo.

  Ochranu vzdušného prostoru posilují Američané také v Polsku, kam ze základny Lakenheath v Británii vyslali 8 letounů F-15.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media