natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruské bombardéry hlídkovaly nad Běloruskem. Lukašenko mluví o rychlé válce

  6. února 2022  20:25
  Rusko o víkendu vyslalo dva dálkové bombardéry schopné nést jaderné zbraně na hlídkový let nad Běloruskem. Čtyřhodinová mise měla prověřit interakci s běloruskými vzdušnými silami a protivzdušnou obranou. Běloruský autoritářský vládce Alexandr Lukašenko přitom varoval Západ, že pokud vypukne válka, „bude trvat maximálně tři nebo čtyři dny“.  

  Ruský bombardér Tu-22M3 | foto: mil.ru

  „Dva bombardéry dlouhého doletu Tu-22M3 vzdušných sil dokončily hlídkovou misi v běloruském vzdušném prostoru,“ citovala agentura Tass z vyjádření ruského ministerstva obrany.

  Dálkové bombardéry schopné nést jaderné zbraně podle ministerstva v sobotu nacvičovaly společné úkoly s běloruským letectvem a protivzdušnou obranou a po zhruba čtyřech hodinách se vrátily na základnu v Rusku. Podobně Moskva vyslala bombardéry naposledy loni v prosinci.

  Neobvyklá mise přišla ve chvíli, kdy Moskva během uplynulých týdnů do Běloruska přesunula tisíce vojáků ze Sibiře a Dálného východu na avizované společné cvičení.

  Podle USA a dalších zemí NATO shromáždilo Rusko v posledních měsících u ukrajinských hranic přes 100 tisíc vojáků a další ruští vojáci byli vysláni právě do Běloruska. Spojené státy upozornily, že by jich tam Kreml mohl přesunout až 30 tisíc.

  Manévry s názvem Spojenecké odhodlání se budou konat v blízkosti západní hranice Běloruska s Polskem a Litvou - členskými státy NATO - a také u jižních hranic s Ukrajinou. Západ se obává, že se Rusko takto připravuje na možnou agresivní akci vůči Ukrajině.

  Rozmístění ruských jednotek v Bělorusku budí na Západě obavy, že by Moskva mohla zaútočit na Ukrajinu ze severu. Ukrajinské hlavní město Kyjev je jen 80 kilometrů od běloruských hranic.

  Moskva to ale popírá. Za stažení vojsk však požaduje, aby NATO poskytlo písemné závazky, že se nebude rozšiřovat směrem na východ a především, že se členskou zemí nestane Ukrajina. Spojenci ale takové podmínky odmítli.

  Lukašenko bagatelizoval možný konflikt

  Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru s moderátorem ruské státní televize odvysílaném v sobotu prohlásil, že Ruskem vedená organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) už prokázala schopnosti rychlého nasazení, když její členové v lednu krátce vyslali své síly do Kazachstánu na potlačení tamějších protivládních protestů.

  „Zatímco oni (NATO) se budou stále připravovat na vyslání některých vojáků sem, my už budeme stát u Lamanšského průlivu a oni to vědí,“ prohlásil Lukašenko. Napětí kolem Ukrajiny a možné propuknutí ozbrojeného konfliktu bagatelizoval s tím, že pokud válka propukne, „bude trvat maximálně tři nebo čtyři dny“, protože podle něj na Ukrajině není nikdo, kdo by bojoval.

  Hlavní část rusko-běloruských manévrů proběhne od 10. do 20. února. Účelem cvičení je podle Lukašenka vypracovat plán pro případ vojenské konfrontace s pobaltskými státy a Polskem na západě Běloruska a Ukrajinou na jihu.

  Rusko v sobotu přemístilo do Běloruska rovněž bitevní letouny Su-25SM a protivzdušné systémy S-400, potvrdila ruská státní agentura Ria Novosti.

  „Jde o největší ruské nasazení od dob studené války s očekávaným počtem 30 tisíc vojáků. Specnaz, stíhací letouny, střely Iskander. Hovoříme tedy o široké škále moderních vojenských schopností. To vše bude spojeno s každoročním ruským cvičením jaderných sil, které se očekává tento měsíc,“ vyjádřil obavy z přesunů ruských vojenských sil do Běloruska šéf NATO Jens Stoltenberg.

  Satelitní snímky americké společnosti Maxar pak ukázaly, že ruské vojenské jednotky vyzbrojené raketami včetně balistických systémů Iskander, raketomety a bitevní letouny jsou rozmístěny na třech místech v Bělorusku poblíž ukrajinských hranic.

  Podle Maxaru jde o místa poblíž Jelska, Rečic a Lunince. Všechny lokality se nacházejí ve vzdálenosti přibližně 50 kilometrů od ukrajinských hranic.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media