natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Slovensko a USA mají obrannou dohodu, umožní modernizaci letišť za miliardy

  5. února 2022  7:54
  Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď a americký ministr zahraničí Antony Blinken podepsali dohodu o obranné spolupráci. Platit by měla deset let a umožní americkým vojákům využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť v zemi. Slovensko získá přes 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) na jejich modernizaci.  

  Slovenští ministři Jaroslav Naď (vlevo), Ivan Korčok a americký šéf diplomacie Antony Blinken | foto: mosr.sk

  „Jsme partneři, jsme přátelé, jsme spojenci. Podpis této dohody je proto dalším krokem k posunutí tohoto partnerství na vyšší level,“ prohlásil slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

  Jak dodal, bilaterální spolupráce mezi Slovenskem a USA je dlouhodobě na vynikající úrovni a významně přispěla k úspěšné transformaci a modernizaci slovenské armády, především vzdušných sil a sil pro speciální operace.

  Dohoda umožní americkým vojákům využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť (Malacky a Sliač) v zemi, případně dalších dohodnutých zařízení a prostor. Bratislava by měla získat přes 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) na jejich modernizaci. Smlouva by měla platit po dobu deseti let.

  “Dnes dáváme této spolupráci přiměřený právní základ. Jde o vyjádření našeho společného závazku, jako spojenců v rámci NATO, vůči transatlantické bezpečnosti,” uvedl Naď.

  Dohodu musí ještě schválit slovenský parlament a následně ratifikovat prezidentka Zuzana Čaputová. Kromě Slovenska má takovou nebo podobnou dohodu už 23 z 29 členských zemí NATO (pozn. autora - třicátou zemí jsou Spojené státy).

  Podle šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka, který se s Naďem účastní v USA jednání, je Slovensko poslední zemí na východní hranici NATO a EU, která takovou smlouvu s Američany uzavřela.

  „Posílení obranné spolupráce s hlavním garantem naší bezpečnosti, obzvlášť v době prohlubující se nejistot a geopolitických pnutí, je pro Slovensko přirozeným krokem,” řekl.

  Odmítl, že by dohoda měla nějak ohrozit suverenitu země, jak tvrdí opoziční strany a kritici.

  Odpůrci dohody včetně bývalého premiéra Róberta Fica , že dohoda omezuje suverenitu Slovenska a že nedostatečně upravuje případné spory se Spojenými státy. Slovensko podle šéfa opoziční Směr - SD “odevzdá letiště i vzdušný prostor cizí armádě” a jediným účelem smlouvy je prý podle jeho slov přiblížit americká vojska k ruské hranici. Fico prohlásil, že pokud by se jeho strana dostala do příští vlády, smlouvu ihned vypoví.

  Přínosy dohody pro obě země vyzdvihl při slavnostním ceremoniálu i americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ohradil se proti dezinformacím, které dohodu provázejí, a uvedl, že dokument je založený na vzájemné spolupráci a respektu a reprezentuje zájmy obou vlád.

  „Tato dohoda našim ozbrojeným silám usnadňuje koordinaci společného obranného úsilí, například provádění společných vojenských cvičení. To povede k pravidelnějším konzultacím mezi našimi zeměmi o hrozbách pro naše občany, mezinárodní mír a bezpečnost,“ řekl.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media