natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Finsko podepsalo smlouvu na dodávky supermoderních stíhaček F-35

  11. února 2022  15:53
  Finsko v pátek podepsalo první smlouvy na nákup 64 nejmodernějších amerických stíhaček F-35 v hodnotě 9,4 miliardy dolarů. Helsinky tvrdí, že jde o součást dlouhodobých plánů na posílení obrany země a nikoli reakci na současné napjaté vztahy Západu s Ruskem kvůli Ukrajině.  

  Letoun F-35 a stroj F/A-18 Hornet finských vzdušných sil | foto: Ilmavoimat

  „Je to součást našeho dlouhodobého plánování a nemá to nic společného se současnou situací jako takovou,“ uvedl v prohlášení finský velvyslanec v USA Mikko Hautala.

  První letouny chce Finsko zařazovat do výzbroje od roku 2027. Součástí kontraktu s americkou vládou a výrobcem Lockheed Martin je také vybavení pro údržbu, náhradní díly a výcvik pilotů i pozemního personálu.

  Dohoda o nákupu výzbroje pro nové letouny má být podepsána později v letošním roce.

  Na přezbrojení svých vzdušných sil má Finsko připraveno astronomických 10 miliard eur, tedy v přepočtu přes 250 miliard korun. Za 64 nových letounů 5. generace zaplatí v přepočtu asi 201 miliard.

  Nahradí stárnoucí flotilu 60 strojů F/A-18 Hornet, které Finsko pořídilo počátkem 90. let. Náhradu za ně začalo hledat už před sedmi lety.

  Finsko se stane po Švýcarskou další evropskou vojensky neutrální zemí, která bude pokročilé letouny provozovat.

  Finsko hledá spojence na Západě

  Během studené války bylo Finsko neutrální, nyní je členem EU, ale ne NATO. V posledních letech posílilo spolupráci se západní vojenskou aliancí a pořizuje výzbroj, která je kompatibilní s NATO. Konkrétně stejné letouny, které Finsko nyní pořizuje, mají ve výzbroji například Norsko, Dánsko, Nizozemsko, Británie, Itálie a v budoucnu také Polsko.

  Finsko sdílí s Ruskem hranici o délce 1 340 kilometrů a v posledních letech v reakci na ruskou anexi Krymu a ruské akce na východě Ukrajiny prohlubuje bilaterální obrannou a vojenskou spolupráci se Švédskem, Norskem nebo USA.

  Finsko kupuje superstíhačky F-35. Nejlepší poměr cena-výkon, tvrdí

  Finský ministr obrany Antti Kaikkonen v pátek v Helsinkách podepsal rovněž dohodu o průmyslové účast s Lockheed Martin a výrobcem motorů Pratt & Whitney.

  Mezi nejvýznamnější projekty průmyslové účasti finského průmyslu patří rozsáhlá výroba předního trupu F-35 ve Finsku i pro další uživatele, výroba strukturálních komponentů a také například testování zařízení.

  Finsku byl také nabídnut projekt finální montáže motorů. Podíl zapojení finských firem by měl dosahovat 30 procent z celkové výše kontraktu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media