natoaktual.cz

USA přesunuly do Evropy čtyři bombardéry a stíhačky do Rumunska a Polska

12. února 2022  11:58
Spojené státy přesunuly do Evropy čtveřici strategických bombardérů B-52. Přistály na základně v britském Fairfordu, odkud se mají zapojit do plánovaných cvičných operací. Americké velitelství upozornilo, že nasazení nemá přímou souvislost s vyostřenými vztahy s Ruskem kvůli Ukrajině.  

Americký bombardér B-52 v doprovodu britské stíhačky Eurofighter (10. února 2022) | foto: RAF

Čtveřice amerických bombardérů B-52H Stratofortress z 5. bombardovacího křídla ze základny Minot v Severní Dakotě dorazila do Británie už ve čtvrtek. Během letu se k nim postupně připojovaly nejprve portugalské stíhačky F-16, které v současnosti střeží Island a pak také britské pohotovostní letouny Eurofighter Typhoon.

Dva z amerických strojů pak provedly nácvik bombardování na střelnici Tain v severozápadním Skotsku a další pak podobně na střelnici Holbeach Air Weapons Range na východě Anglie, než zamířily na přistání ve Fairfordu.

Stroje s volacími znaky „HATE 11-14“ monitorovali letečtí nadšenci na internetu prakticky po celou dobu jejich letu přes Atlantik díky zapnutým automatickým odpovídačům v takzvaném „módu-S“, který předává řízení letového provozu o konkrétním letounu, jeho poloze, výšce i rychlosti velmi přesné informace.

Prestižní odborný magazín The Aviationist zveřejnil video z příletu, které obsahuje i rádiovou komunikaci z bombardérů. Na záběrech je vidět značná námraza na spodní straně křídel přistávajících obrů.

Ačkoliv se načasování příletu amerických bombardérů kryje se zvyšujícím s napětím s Ruskem kvůli Ukrajině, velitelství amerických vzdušných sil upozornilo, že vyslání strategických bombardérů na starý kontinent je součástí dlouho plánované mise v rámci série společných cvičení s evropskými spojenci.

Pentagon vysílá americké bombardéry do Evropy už od roku 2018. Naposledy loni v květnu. Stroje se pak během několika týdnů vždy zapojují do řady cvičných operací s různými státy.

„Vzhledem k neustále se měnícímu globálnímu bezpečnostnímu prostředí je klíčové, aby naše úsilí se spojenci a partnery bylo sjednocené. V Evropě společně cvičíme a spolupracujeme, protože důslednou integrací posilujeme naši kolektivní vzdušnou sílu,“ uvedl Jeff Harrigian, velitel amerických vzdušných sil pro Evropu a Afriku.

Přímou souvislost s vyostřenou situací kvůli Ukrajině má naopak rozmístění amerických stíhaček F-16 v Rumunsku. Na leteckou základnu Fetesti v Rumunsku dorazilo v pátek 8 amerických strojů. Mají posílit takzvaný Air Policing NATO, tedy ochranu vzdušného prostoru v oblasti, kterou Rumunsku pomáhají zajistit italské stíhačky Eurofighter.

Američané letouny, personál a podpůrné vybavení 52. stíhacího křídla přesunují z německého Spangdahlemu. Letouny se mají zapojit do řady cvičných misí se spojenci v regionu.

„Letouny F-16 významně posílí odstrašující pozici NATO v jihovýchodním regionu a zajistí dodatečnou schopnost reakce,“ uvedl zástupce velitele aliančního velitelství Pascal Delerce. V druhé polovině února chce do Rumunska vyslat tři stroje Eurofighter také Německo.

Ochranu vzdušného prostoru posilují Američané také v Polsku, kam ze základny Lakenheath v Británii vyslali 8 letounů F-15.

inc natoaktual.cz
zpět na článek