natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO připraví rozmístění dalších bojových skupin pro odstrašení Ruska

  16. února 2022  16:48,  aktualizováno  18:29
  Ministři obrany NATO pověřili vojenské velitele, aby vypracovali podrobné plány pro rozmístění dalších vícenárodních bojových skupin ve střední a jihovýchodní Evropě. Po prvním jednání v Bruselu to oznámil šéf Aliance Jens Stoltenberg. Podobné už spojenci rozmístili po ruské anexi Krymu v Pobaltí a v Polsku.  

  Konvoj americké armády projíždí rumunským městem Brašov | foto: NATO Photos

  „Ministři rozhodli o vypracování možnosti dalšího posílení odstrašení a obrany NATO, včetně zřízení nových bojových skupin ve střední a východní a jihovýchodní Evropě,“ oznámil Stoltenberg po prvním dni jednání ministrů obrany NATO v Bruselu. Česko na jednání poprvé zastupuje ministryně obrany Jana Černochová.

  Vojenští velitelé Aliance mají podle Stoltenberga nyní několik týdnů na vypracování podrobných plánů a pak podají zprávu.

  Může jít až o další čtyři vícenárodní bojová uskupení, každé o síle zhruba tisíc vojáků, které chce Aliance vyslat do Rumunska, Bulharska, na Slovensko a do Maďarska. Podobné předsunuté prapory rozmístila Aliance po ruské anexi Krymu v Pobaltí a v Polsku.

  Francie už avizovala, že by mohla vést prapor v Rumunsku. V Maďarsku, kde představitelé vlády Viktora Orbána prohlašují, že „nechtějí Rusko dále provokovat, se uvažuje o vytvoření brigády složené z domácích maďarských vojáků, ale pod aliančním velením.

  Souběžně s tím Británie oznámila, že v rámci mise NATO zdvojnásobí počet svých vojáků v Estonsku. Do země, kde nyní působí asi 800 britských vojáků, chce Londýn vyslat i tanky a obrněnce.

  „Spolu s našimi spojenci vysíláme vojáky a prostředky na souši, na moři i ve vzduchu, abychom posílili evropskou obranu v reakci na hromadění ruských sil na hranicích Ukrajiny,“ uvedl v prohlášení britský ministr obrany Ben Wallace.

  Žádné známky stahování vojsk

  Podle Stoltenberga spojenci vnímají oznámení Ruska o stažení části sil od ukrajinských hranic za pozitivní signál. Zatím však Aliance nezaznamenala žádné důkazy deeskalace. „Žádné stahování vojáků nebo techniky. To se samozřejmě může změnit.

  Dnes však vidíme, že Rusko udržuje masivní invazní síly připravené k útoku. Se špičkovými schopnostmi. Od Krymu po Bělorusko,“ řekl Stoltenberg.

  Aliance to podle něj může prokázat satelitními snímky. „Zpravodajské informace, které sdílíme, jsou skutečně potvrzeny i otevřenými zdroji, satelitními snímky z komerčních družic,“ řekl.

  Ve společném prohlášení ministři obrany třicítky vyzvali Rusko, aby zvolilo cestu diplomacie a okamžitě zvrátilo hromadění svých sil v souladu se svými mezinárodními závazky a závazky. Kroky Moskvy spojenci chápou jako vážnou hrozbu pro euroatlantickou bezpečnost.

  „V důsledku toho a abychom zajistili obranu všech spojenců, rozmisťujeme další pozemní síly ve východní části Aliance, jakož i další námořní a vzdušné prostředky, a zvýšili jsme připravenost našich sil. Naše opatření jsou a zůstávají preventivní, přiměřená a neeskalační,“ uvedli ministři v prohlášení.

  S Moskvou jsou připraveni vést dialog, ale zároveň posilovat obrannou a odstrašující pozici. „Náš závazek k článku 5 Washingtonské smlouvy je pevný. Jsme jednotní, abychom se navzájem bránili,“ shodli se ministři.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media