natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Konvoje britských tanků a obrněnců míří do Estonska. Spojenci posilují obranu

  19. února 2022  18:36
  Konvoje britských obrněných vozidel a tanků jsou na cestě do Estonska. Londýn tam v reakci na chování Ruska zdvojnásobuje svou vojenskou přítomnost. V zemi by tak mělo v rámci mise NATO na odstrašení Moskvy zakrátko působit 1 600 britských vojáků a nově také bitevní vrtulníky Apache.  

  Zastávka britského vojenského konvoje v Polsku během přesunu do Estonska (18. února 2022) | foto: army.mod.uk

  První obrněnce a tanky na transportních kamionech vyrazily z německého Sennelageru v pátek. Míří přes Polsko, Litvu a Lotyšsko do estonského města Tapa.

  Zdvojnásobení britských sil v rámci mise NATO v Pobaltí přitom britský ministr obrany Ben Wallace oznámil teprve ve středu.

  „Spolu s našimi spojenci v NATO rozmisťujeme jednotky a prostředky na zemi, na moři a ve vzduchu, abychom posílili evropskou obranu v reakci na budování ruských vojenských sil u hranic Ukrajiny,“ řek britský ministr obrany Ben Wallace s tím, že jakákoliv ruská invaze na Ukrajinu by měla pro Moskvu vážné důsledky. „Deeskalace a diplomacie zůstávají jedinou cestou z této situace,“ dodal.

  Britští vojáci s obrněnou technikou včetně tanků Challenger a obrněnců Warrior a také zatím blíže nespecifikovaným počtem bitevních vrtulníků Apache posílí vícenárodní prapor NATO, kterému Británie velí. Aliance rozmístila čtyři takové jednotky, každou o síle zhruba 1 000 vojáků, v reakci na ruskou anexi Krymu v roce 2014 v trojici pobaltských zemí a v Polsku.

  „Vážíme si britského příspěvku ke kolektivní obraně v našem regionu. Odpovědí na ruskou agresi může být jen naprostá jednota a odhodlání,“ uvedla estonská premiérka Kaja Kallas.

  Dočasné posílení Britové pojali jako cvičení pod názvem „Iron Surge“ (železný příboj). Součástí bojové skupiny je také rota dánských vojáků a vozidel, která s britskými obrněnými jednotkami společně operuje.

  „Bojové skupiny NATO v pobaltských státech a Polsku jsou významným odstrašujícím prostředkem, ale je velmi důležité, aby spojenci byli připraveni sem přivést další posily,“ řekl estonský ministr obrany Kalle Laanet.

  Ačkoliv početně jsou bojové skupiny spíše symbolické, mají vyslat Moskvě jasný signál, že jakýkoliv útok na ně by byl vnímán za napadení celé Aliance.

  Moskva kolem ukrajinských hranic v posledních týdnech shromáždila až 190 tisíc vojáků. Západ se obává, že se schyluje k invazi na Ukrajinu. Kreml to popírá a stažení sil podmiňuje písemnými bezpečnostními zárukami, že se NATO nebude dál rozšiřovat především o Ukrajinu a že spojenci upustí od vojenských aktivit právě na východním křídle.

  To NATO odmítá a kvůli ruským výhrůžkám naopak v posledních dnech vojenskou přítomnost na východní hranici posiluje.

  Spojené státy už rozmístily v Polsku dalších 4 700 vojáků. Americké stíhačky posílily ochranu vzdušného prostoru v Pobaltí i v Rumunsku. Tam během příštího týdne mají dorazit také bojové stroje Eurofighter německé Luftwaffe.

  NATO připraví rozmístění dalších bojových skupin pro odstrašení Ruska

  Británie dočasně přemístila čtyři letouny Typhoon na Kypr, odkud by se měly zapojit do hlídkování na jihovýchodní hranici NATO. Podobně spojenci rozšířili vojenskou přítomnost ve Středozemním moři, kde společně hlídkují americká, britská, italská, španělská a turecká plavidla.

  „Akce Ruska jen dále sjednotily Alianci. Putin říká, že nechce vidět silné NATO na svém západní křídle - přesně toho se mu dostává,“ konstatoval během sobotní návštěvy Litvy americký ministr obrany Lloyd Austin.

  Jakýkoli ruský útok nebo další vpád na Ukrajinu by podle něj nejen zažehl konflikt, ale také by porušil základní principy národní suverenity, územní celistvosti a práva sebeurčení Ukrajiny.

  V reakci na kroky Moskvy spojenci zvažují, že další vícenárodní prapory rozmístí rovněž v Rumunsku, Bulharsku na Slovensku a v Maďarsku.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media