natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Bitevníky L-159 útočí proti islamistům v Iráku denně, dohlíží na ně Češi

  16. prosince 2016  22:37
  Do leteckých úderů na pozice takzvaného Islámskému státu v okolí iráckého Mosulu startují stále častěji také české bitevníky L-159, které si před časem Irák pořídil. Na jejich přípravu před ostrými akcemi dohlížejí čeští experti, kteří v zemi působí v rámci výcvikové a poradní mise.  

  Letouny L-159 Alca iráckých vzdušných sil před startem k úderům na pozice Islámského státu | foto: Armáda ČR

  Ze základny Balád, asi 80 kilometrů severně od Bagdádu, startují bitevní letouny L-159 Alca české výroby k úderům na pozice islamistů prakticky denně. Podporují ofenzívu proti radikálům takzvaného Islámského státu v okolí Mosulu.

  „Velitelé na zemi si zvykli vyžadovat leteckou podporu zcela adresně a žádosti o nasazení letounů L-159 jsou velmi časté. V bojích našim vojákům imponuje jejich schopnost přesně zasahovat stanovené cíle. Jsou to dobré, spolehlivé a i mezi piloty oblíbené stroje,“ konstatoval irácký generál Faresh.

  Přesvědčit se o tom mohl i náčelník generálního štábu Josef Bečvář, který do Iráku přicestoval za instruktory českého poradního a výcvikového týmu. Ten od léta na základně cvičí irácké vojenské piloty i pozemní technický personál letouny ovládat a start se o ně.

  „Není lehké to popsat, ale cítím velkou hrdost. Hrdost na Českou republiku a schopnosti těch, co tento letoun zkonstruovali a vyrobili a zároveň hrdost na naše vojáky, kteří jsou zde v Iráku, aby pomohli s jeho zvládnutím a nasazením v boji proti Da ́esh,“ uvedl Bečvář zatímco za jeho zády rolovala na start k ostrému bojovému letu nad oblast Mosulu dvojice bitevníků české výroby vyzbrojena dvojicí pětisetliberních bomb a s přídavnými palivovými nádržemi pod křídly.

  Irácké vzdušné síly si už převzaly šest českých bitevníků. Celkem jich budou provozovat 14. Čeští instruktoři by měli v zemi podle schváleného mandátu působit do konce roku 2018.

  „Úkolem našeho týmu je poradní činnost, protože s tímto letounem máme nejvíce zkušeností. A mohu konstatovat, že i jejich operační nasazení zde v Iráku se daří. Nyní v době bojů o Mosul s nimi odlétají iráčtí piloti denně na jednu, někdy i dvě bojové mise,“ řekl velitel české jednotky, jehož jméno z bezpečnostních důvodů armáda tají.

  Jak dodal, irácký pozemní personál zvládá přípravu k letu prakticky sám. Čeští experti se pak snaží pomoci tyto činnosti dále zlepšovat. „Předpokládám, že naši nástupci v dalších rotacích budou moci přejít například již i k mentoringu vyšších stupňů údržby,“ konstatoval.

  Bečvář českým vojákům do Iráku vzhledem k nadcházejícím vánočním svátkům přivezl i drobné dárky včetně tří beden s českými potravinami a filmy.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media