natoaktual.cz

Bitevníky L-159 útočí proti islamistům v Iráku denně, dohlíží na ně Češi

16. prosince 2016  22:37
Do leteckých úderů na pozice takzvaného Islámskému státu v okolí iráckého Mosulu startují stále častěji také české bitevníky L-159, které si před časem Irák pořídil. Na jejich přípravu před ostrými akcemi dohlížejí čeští experti, kteří v zemi působí v rámci výcvikové a poradní mise.  

Letouny L-159 Alca iráckých vzdušných sil před startem k úderům na pozice Islámského státu | foto: Armáda ČR

Ze základny Balád, asi 80 kilometrů severně od Bagdádu, startují bitevní letouny L-159 Alca české výroby k úderům na pozice islamistů prakticky denně. Podporují ofenzívu proti radikálům takzvaného Islámského státu v okolí Mosulu.

„Velitelé na zemi si zvykli vyžadovat leteckou podporu zcela adresně a žádosti o nasazení letounů L-159 jsou velmi časté. V bojích našim vojákům imponuje jejich schopnost přesně zasahovat stanovené cíle. Jsou to dobré, spolehlivé a i mezi piloty oblíbené stroje,“ konstatoval irácký generál Faresh.

Přesvědčit se o tom mohl i náčelník generálního štábu Josef Bečvář, který do Iráku přicestoval za instruktory českého poradního a výcvikového týmu. Ten od léta na základně cvičí irácké vojenské piloty i pozemní technický personál letouny ovládat a start se o ně.

„Není lehké to popsat, ale cítím velkou hrdost. Hrdost na Českou republiku a schopnosti těch, co tento letoun zkonstruovali a vyrobili a zároveň hrdost na naše vojáky, kteří jsou zde v Iráku, aby pomohli s jeho zvládnutím a nasazením v boji proti Da ́esh,“ uvedl Bečvář zatímco za jeho zády rolovala na start k ostrému bojovému letu nad oblast Mosulu dvojice bitevníků české výroby vyzbrojena dvojicí pětisetliberních bomb a s přídavnými palivovými nádržemi pod křídly.

Irácké vzdušné síly si už převzaly šest českých bitevníků. Celkem jich budou provozovat 14. Čeští instruktoři by měli v zemi podle schváleného mandátu působit do konce roku 2018.

„Úkolem našeho týmu je poradní činnost, protože s tímto letounem máme nejvíce zkušeností. A mohu konstatovat, že i jejich operační nasazení zde v Iráku se daří. Nyní v době bojů o Mosul s nimi odlétají iráčtí piloti denně na jednu, někdy i dvě bojové mise,“ řekl velitel české jednotky, jehož jméno z bezpečnostních důvodů armáda tají.

Jak dodal, irácký pozemní personál zvládá přípravu k letu prakticky sám. Čeští experti se pak snaží pomoci tyto činnosti dále zlepšovat. „Předpokládám, že naši nástupci v dalších rotacích budou moci přejít například již i k mentoringu vyšších stupňů údržby,“ konstatoval.

Bečvář českým vojákům do Iráku vzhledem k nadcházejícím vánočním svátkům přivezl i drobné dárky včetně tří beden s českými potravinami a filmy.

inc natoaktual.cz
zpět na článek