Takzvaný Islámský stát byl sice poražen, ale ideologie ne, varoval Pavel

17. ledna 2018  17:31
Porážka takzvaného Islámského státu v Iráku podle předsedy Vojenského výboru NATO Petra Pavla, že by se země rázem stala bezpečnou. Aliance proto nyní zvažuje možnosti, jak navýšit pomoc Bagdádu.  
Radikálové Islámského státu | foto: You Tube

„Fyzicky byl ISIL poražen, ale to neznamená, že byla poražena jeho ideologie... Musíme pokračovat,“ uvedl po jednání náčelníků štábů zemí NATO v Bruselu generál Pavel.

Nebezpečná hrozba podle něj potrvá, dokud myšlení islamistů bude přitahovat pozornost. „A je daleko do chvíle, než budeme moci říci, že jsme této hrozby zbavili,“ konstatoval s tím, že ideologie islamistů má kořeny ve společenských, ekonomických, náboženských a dalších aspektech, které přesahují možnosti jedné organizace, jakou Aliance je.

Řešení proto vidí v co nejužší spolupráci široké mezinárodní koalice včetně institucí. Irák totiž bude potřebovat další pomoc. Spojenci proto podle Pavla nyní zvažují možnosti, jak Bagdádu pomoc v podobě dalšího výcviku a rozvoje schopností iráckých bezpečnostních sil navýšit. Konkrétními návrhy by se měli zabývat ministři obrany NATO v únoru.

Podle vrchního velitele aliančních sil Curtise Scaparrottiho je mise NATO v Iráku velmi úzce zaměřená na budování iráckých kapacit v oblastech, o které mají Iráčané sami zájem a žádají o pomoc. Jde především o výcvik iráckých velitelů, reformy bezpečnostního sektoru, výcvik a dodávky vybavení pro odhalování a zneškodňování improvizovaných výbušných zařízení nebo odminování.

natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.