natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Neviditelní vládci nebes poprvé v Evropě. USA vyslaly stroje F-35

  15. dubna 2017  23:36
  Americké letectvo poprvé vyslalo do Evropy své nejmodernější letouny F-35A. Letouny s technologií „stealth“, která je činí „neviditelnými“ pro radary, přistály v sobotu na základně Lakenheath v Británii. Odsud se v rámci posílení americké vojenské přítomnosti k odstrašení Ruska zapojí do několika cvičení.  

  Letoun F-35 Lightning II | foto: JSF Program

  „Nasazení letounů F-35 podpoří naši prioritu mít v Evropě připravené a očividné síly. Tyto letouny, a co je důležitější, muži a ženy, kteří je provozují, posílí kapacity a schopnosti naší Aliance,“ uvedl velitel amerických sil v Evropě a vrchní velitel sil NATO Curtis Scaparrotti.

  Neviditelný

  Jednou z hlavních vlastností stíhaček páté generace je využití technologií „stealth“, tedy jejich snížená zachytitelnost radarem.

  Dosahují jí mnoha způsoby, mimo jiné úpravou povrchu a tvarem. Dalším znakem je jejich víceúčelovost. Díky pokročilým elektronickým systémům mohou operovat za jakéhokoliv počasí, ve dne i v noci, proti vzdušným i pozemním cílům, zvládnou přepady, mnohahodinové hlídkování, průzkum i elektronický boj.

  Letouny tak mají díky technologické převaze být schopny zjistit, identifikovat a zničit svého protivníka dříve, než vůbec nepřítel přítomnost takového stroje zaznamená.

  Pentagon se rozhodl pro první vyslaní „malé skupiny“ svých nejmodernějších letounů do Evropy kvůli odstrašení Ruska a ujištění spojenců z NATO, že jsou Spojené státy připraveny je bránit.

  V prohlášení americké ministerstvo uvedlo, že přes oceán vyslalo jen „malou skupinu“. Přesný počet strojů neoznámilo, ale podle dostupných informací a podle zpráv z britské základny Lakenheath, dosedly na tamější dráhu v sobotu čtyři stroje F-35A ze 388. a 419. stíhací squadrony v Utahu.

  První operační nasazení v Evropě potrvá pár týdnů. Letouny se zapojí do několika cvičení se vzdušnými silami evropských spojenců.

  „Je to výborná příležitost pro americké letce i naše spojence v NATO hostit první zámořské výcvikové nasazení tento letounů,“ prohlásil velitel amerických vzdušných sil v Evropě Tod Wolters. Jak dodal, pro Spojené státy i další spojence, kteří tento typ letounů zavádějí do výzbroje, je nesmírně důležité společně cvičit, aby celý proces proběhl hladce.

  Evropa hned po Japonsku

  Nasazení nejmodernější a zároveň i jedné z nejdražších stíhaček do Evropy přichází jen tři měsíce poté, co Pentagon vyslal celou letku s šestnácti stroji na svou japonskou základnu Iwakuni. Tam mají letouny zajistit vzdušnou převahu v oblasti a tvořit páteř americké obrany v Pacifiku.

  Koncem ledna americké letectvo stroje také vůbec poprvé nasadilo do komplexní simulace letecké bitvy. Na nevadském nebi se „neviditelným“ a kvůli vysoké ceně kritizovaným strojům dařilo - ve vysoce realistickém cvičení „Red Flag“ obstály poměrem sestřelů 15:1, přestože nejsou primárně určené pro vzdušný boj.

  Převaha letounu nad protivníky nespočívá jen v malém radarovém odrazu, o němž se v souvislosti se stíhačkami páté generace mluví nejčastěji, ale také v nebývalém elektronickém vybavení. Díky pokročilým senzorům a fúzi dat ze všech možných vlastních zdrojů má pilot F-35 přehled o bojišti, o němž si dříve mohl nechat zdát. Ví například, který protivník ho vidí a který nikoliv.

  Příliš vysoká cenovka

  Mezi špičkové vybavení stroje patří například technologie pojmenovaná jako „božské oko“. Ta dává pilotovi možnost sledovat veškeré dění kolem celého letounu. Obraz vidí pilot prostřednictvím displeje přímo v helmě.

  Zákazníci

  • Austrálie: 72+28
  • Nizozemsko: 37
  • Izrael: 33+42
  • Japonsko: 42
  • Jižní Korea: 40
  • Norsko: 52
  • Británie: 138
  • Itálie: 90
  • Turecko: 120
  • USA: 2443
   Na programu se podílejí zatím bez objednávek také Dánsko a Kanada

  Zdroj: Lockheed Martin

  Dosud nevídaný je také kokpit stroje, kterému vévodí jediný velký panoramatický displej. Pilot může dávat letounu hlasové příkazy, jinak se stroj ovládá joystickem umístěným na pravé straně a výkon motoru se reguluje plynovou pákou na levé straně.

  Program vývoje a výroby letounu ale od počátku provázejí technické a administrativní problémy. Kritici označují stroj za příliš drahý. Ke kritikům patří i nově zvolený americký prezident Donald Trump.

  Pentagon má za celkem 2 443 letounů zaplatit až 400 miliard dolarů. Cena za jeden stroj se oproti původnímu plánu prakticky zdvojnásobila a pohybuje se podle varianty v rozmezí 150 až 200 milionů dolarů včetně servisu, výcviku a provozu. Náklady za kus by se však měly postupně snižovat s případným dalším prodejem letounů.

  Objednávky jen z Evropy má už pět zemí, kde mají především nahradit letouny F-16. Británie letouny vyzbrojí svou novou letadlovou loď Queen Elizabeth.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media