Americké bombardéry B-2 a B-52 znovu cvičí v Evropě

Vydáno 10.06.2015
Americké strategické bombardéry B-2 a B-52, schopné nést jaderné zbraně, jsou znovu v Evropě. Pětice strojů se z britské základny ve Fairfordu zapojuje do cvičení v Baltském moři a v Pobaltí.  

Americký bombardér B-2 na základně ve Fairfordu na Britských ostrovech | foto: USAF

Ke třem bombardérům B-52 Stratofortress z domovské základny v Minotu v Severní Dakotě se o víkendu nově připojily dva stroje B-2 Spirit ze základny Whiteman v Missouri. Všechny k cvičným misím nad Baltským mořem a v Pobaltí startují z Britských ostrovů.

B-2 Spirit

Víceúčelový strategický bombardér může díky technologii "stealth" snadno pronikat i nad velmi dobře střežená území. Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů. Vývoj stál 20 až 25 miliard dolarů. Americké letectvo si objednalo 135 těchto strojů, vyrobeno bylo ale pouze 21 strojů. Letoun je považován za jeden z nejdražších letounů vůbec. Ve službě je 20 strojů, z toho jeden testovací. O jeden letoun Američané přišli při havárii v roce 2008.

Zámořské nasazení letounů B-2 je přitom vcelku velkou vzácností. Spojené státy drahé stroje kvůli špičkovým technologiím pečlivě střeží a příliš je neukazují ani na nejrůznějších leteckých show.

„Nasazení bylo speciálně navrženo a úzce koordinováno se Spojeným královstvím a našimi regionálními spojenci k zajištění maximální možné synchronizace a integrace schopností našich bombardérů s jejich vojenskými prostředky,“ uvedl admirál Cecil Haney, velitel amerických strategických sil.

Bombardéry se mají pohybovat především nad Baltským mořem, kde začalo velké alianční námořní cvičení „BALTOPS“ a také nad území pobaltských republik, kde se zapojí do cvičení „Sabre Strike“.

Měly by simulovat nepřátelské cíle, ke kterým budou startovat pohotovostní stíhačky, ale naplánovány jsou také simulované bombardovací údery.

Krátkodobé nasazení strategických bombardérů má podle amerického velení demonstrovat „schopnosti USA ke konvenčnímu i jadernému odstrašení kdekoliv a kdykoliv“. Jak dlouho budou letouny v Evropě nasazeny, ale zatím Pentagon nezveřejnil.

Fotografie

Americký bombardér B-52 přistává na základně ve Fairfordu
V kabině amerického bombardéru B-52 během cvičné mise nad Baltem
Americký bombardér B-52 přistává na základně ve Fairfordu
Americký bombardér B-2 na základně ve Fairfordu na Britských ostrovech

Nasazení však přichází v době, kdy proruští separatisté zesílili ofenzívu proti vládním silám na východě Ukrajiny. Podobně Spojené státy reagovaly i loni po ruské anexi Krymu a propuknutí konfliktu na Ukrajině, kdy do Evropy vyslaly stejnou sestavu bombardérů. Letos podle velitelství strategických sil půjde o celou sérii cvičných nasazení.

Dva stroje B-52 se už v květnu zapojily do cvičení s jordánskou armádou. Předtím v dubnu čtyři bombardéry létaly v rámci cvičení „Polar Growl“ nad Severním mořem a Arktidou.

inc natoaktual.cz