natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Rusové dotírají. Na Island se vrátí USA i české gripeny se střelami AMRAAM

    5. července 2016  11:18
    Island podepsal se Spojenými státy dohodu, která umožní „občasný" návrat amerických sil na ostrov. Důvodem je napětí ve vztazích mezi NATO a Ruskem a zvyšující se vojenská přítomnost ruských sil v severních oblastech. Na další misi se na Island chystají na podzim i české gripeny. Při té příležitosti budou poprvé na zahraniční misi vyzbrojeny střelami vzduch-vzduch středního doletu.  

    Americký letoun F-15 během hlídkového letu nad Islandem | foto: Americké ministerstvo obrany

    „Bezpečnostní situace v Evropě včetně severního Atlantiku se v posledních deseti letech změnila, islandské a americké orgány se shodují, že se tato skutečnost má odrazit v nové deklaraci,“ uvedla islandská ministryně zahraničí Lilja Alfredsdóttir, která dohodu podepsala s náměstkem amerického ministra obrany Robertem Workem.

    Spojené státy chtějí od poloviny letošního roku opět působit z islandské základny v Keflavíku. Ta byla v dobách studené války klíčová. Právě odsud Američané sledovali pohyb sovětských ponorek.

    V obranném rozpočtu má Washington připraveno přes 21 milionů dolarů na modernizaci základny, především hangárů pro průzkumné letouny P-8 Poseidon. Ty mají znovu začít sledovat aktivity ruských ponorek a plavidel na severu a k občasným misím jsou zatím přesouvány na Island ze základny na Sicílii.

    „Především chceme upozornit na rotační přítomnost amerických vojenských sil na Islandu, což představuje gradaci v naší spolupráci,“ dodala Alfredsdóttir s tím, že součástí dohody je také americká pomoc s výcvikem pobřežní stráže nebo při živelných katastrofách.

    Ostrovní země a jeden ze zakládajících členů NATO nemá vlastní armádu v pravém slova smyslu. Island je ale považován za váženého člena Aliance především kvůli strategické poloze a je rovněž přímo zodpovědný za řízení letového provozu nad severním Atlantikem. Nad oblastí ročně eviduje přes 90 tisíc letů.

    Základna v Keflavíku, odkud budou Američané znovu operovat, byla po dlouhou dobu jen stínem toho, čím bývala v dobách studené války. Na ohromném území základny dříve sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků.

    Když v roce 2006 Američané své stálé jednotky včetně protiponorkových letounů a stíhaček stáhli, v ochraně ostrova se začali střídat s některými aliančními spojenci, většinou s Francií, Dánskem, Německem a Kanadou.

    Češi se na Island vrátí na podzim, gripeny dostanou rakety

    Dvakrát už ostrahu ostrova a přilehlého dvousetkilometrového pásu okolo zajišťovali také čeští letci s gripeny. Na další takovou misi se chystají letos na podzim.

    Fotografie

    Gripen českých vzdušných sil na Islandu
    Drak letounu F-4 Phantom, který Američané symbolicky ponechali po svém odchodu...
    Americký průzkumný letoun P-3 Orion nad Islandem
    Rozmrazování na základně v islandském Keflavíku

    České gripeny mohou být při té příležitosti poprvé na zahraniční misi vyzbrojeny raketami středního dosahu, řekl ministr obrany Martin Stropnický. „Naše gripeny by poprvé při plnění úkolů v zahraničí mohly být vyzbrojeny raketami AMRAAM (vzduch-vzduch). Pro piloty to bude nová zkušenost a příležitost k výcviku mimo české území,“ poznamenal Stropnický.

    Do akce nyní armáda podle něj vyšle především nováčky. „Mise typu Air Policing patří mezi hlavní úkoly Armády České republiky v rámci našeho letošního působení v zahraničních operacích. Snažíme se tak rozšířit spektrum schopností nasaditelnosti našich vzdušných sil,“ sdělil ČTK náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

    České jednotce o síle asi 70 mužů a žen bude velet Jaroslav Tomaňa, velitel 211. taktické letky 21. základny taktického letectva Čáslav.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media