OBRAZEM: Islandská mise očima českých letců

4. října 2015  12:39
Je to měsíc, co se čeští letci s gripeny vrátili z mise na ochranu vzdušného prostoru Islandu. Teď ukazují unikátní fotografie, které na ostrově pořídili. Ze země i z kabin svých strojů během letů.  
Čeští letci s gripeny na Islandu | foto: Milan Nykodym
galerie Čeští letci s gripeny na Islandu Čeští letci s gripeny na Islandu Čeští letci s gripeny na Islandu Čeští letci s gripeny na Islandu Čeští letci s gripeny na Islandu Čeští letci s gripeny na Islandu Čeští letci s gripeny na Islandu Čeští letci s gripeny na Islandu Čeští letci s gripeny na Islandu

Čeští letci na Islandu během mimořádné mise „Air Surveillance“ od 20. července do 29. srpna zaskakovali za kanadské kolegy. Kanadské letectvo je totiž plně operačně vytíženo v rámci koaličních úderů proti takzvanému Islámskému státu.

Šlo v pořadí o čtvrtou zahraniční misi českých letců s gripenů. Podobně jako v letech 2009 a 2012, kdy letci chránili vždy po několik měsíců vzdušný prostor nad trojicí pobaltských republik - Litvou, Lotyšskem a Estonskem a pak loni rovněž na Islandu.

Nad Islandem Češi absolvovali nakonec přes 70 cvičných letů. Žádný ostrý start, ať už k civilním nebo ruským vojenským letounům, které se v oblasti v minulosti objevovaly, během služby nezaznamenali. I když několikrát byli uvedeni do stavu vyšší pohotovosti.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.