natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Český „Air Force One“ končí. Jako salonní vrtulník sloužil dvanáct let

  26. října 2017  13:59
  Přepravoval prezidenty, ministry, generály i VIP návštěvy. Dnes již legendární armádní vrtulník Mi-8 z 24. základny dopravního letectva v Kbelích s registrační značkou 0001 definitivně dosloužil. Prošel mnoha úpravami a jako salonní stroj létal posledních dvanáct let.  

  Vrtulník Mi-8 s registrační značkou 0001 | foto: Michal Voska

  Poslední rozlučkový let absolvoval v úterý, informovala armáda na svých stránkách. „Udělal se z něj stroj na přepravu VIP činitelů, je to jako číslo 0001, něco jako americký Air Force One,“ uvedl velitel 243. vrtulníkové letky Peter Smik.

  Stroj Mi-8 s číslem 0001 byl v roce 1983 vyroben v Sovětském svazu jako Mil Mi-9 Ivolga (Mi-8 VKP). V roce 1984 byl přidělen k tehdejší 14. vrtulníkové letce v Bechyni. Sloužil jako záložní vzdušné místo velení pro velitele vševojskových, tankových nebo leteckých divizí.

  V roce 2003 přešel pod 24. základnu dopravního letectva v Kbelích, kde z něj byly postupně odebrány všechny radiostanice z velitelské úpravy. V roce 2005 byl vrtulník přestavěn ve stáním podniku LOM Praha do takzvané pasažérské verze. Dovnitř bylo zabudováno 18 sedaček z letounu L-410 Turbolet.

  O čtyři roky později přišla generální oprava, při níž byl interiér komfortněji odhlučněn a vrtulník především získal nový nástřik. Decentní reprezentační bílo-modro-červené zbarvení nosil až dosud.

  Stroj už technicky dosloužil. Zatím není jasné, jestli skončí například v leteckém muzeu ve Kbelích. Pro přepravu VIP osob ale 24. základna dopravního letectva dostane další vrtulník Mi-8, který se vrací do služby po servisu a částečné modernizaci v LOM Praha.

  Ten patří mezi strategické státní podniky patřící ministerstvu obrany, zajišťuje servis a opravy všech 41 armádních vrtulníků Mi. Smlouvu do roku 2023 za zhruba 4 miliardy korun na zářijových Dnech NATO v Ostravě podepsal ministr obrany Martin Stropnický.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media