Servis armádních vrtulníků za 4 miliardy zajistí státní LOM

21. září 2017  9:27
Servis a opravy 41 armádních vrtulníků Mi bude až do roku 2023 zajišťovat státní podnik LOM Praha. Zakázku za 4,1 miliardy korun podepsal ministr obrany Martin Stropnický víkendových Dnech NATO v Ostravě.  
Odsun zraněných vrtulníkem během největšího letošního cvičení české armády Cooperative Effort 2011 na Doupově | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„LOM Praha zajistí do roku 2023 servis všech vrtulníků Mi,“ uvedl Stropnický.Podle dřívějších informací ministerstva obrany budou očekávané náklady na servis za celou dobu 4,159 miliardy korun s DPH.

Servis vrtulníků pro armádu zajišťoval i dosud státní podnik LOM Praha, jehož zakladatelem je ministerstvo obrany. Opravy ale prováděl na základě tří různých smluv, nově bude servis postaven na jediném komplexním kontraktu.

LOM patří mezi strategické podniky a zaměřuje se na opravárenské a servisní služby sovětských a ruských vrtulníků řady Mi v zemích NATO, Evropě a dalších místech světa. Zakázka je dlouho očekávanou perspektivou.

Armádní stroje Mi-8, Mi-17 a Mi-24 byly do výzbroje české armády zařazovány postupně od roku 1967. Armáda je využívá pro přepravu lidí i materiálu, nasazeny mohou být i v zahraničních misích. Využívány jsou také v integrovaném záchranném systému, při humanitárních evakuacích zdravotně postižených lidí podle programu Medevac nebo při přepravě ústavních činitelů. Několik strojů Mi-171Š před časem prošlo zásadní modernizací a další za úpravami pro nasazení speciálních sil.

Generální opravy vrtulníků řady Mi zapadají do celkového konceptu s připravovaným nákupem nových víceúčelových strojů. Podnik se chce postupně připravovat na nákup tuctu nových víceúčelových vrtulníků pro armádu. Nová platforma už nebude ruská.

Společnost také zajišťuje letecký výcvik pilotů v Centru Leteckého Výcviku v Pardubicích. Centrum vzniklo původně pro výcvik českých pilotů, ale postupně začalo nabírat zákazníky z celého světa. Cvičí se tam již čtvrtým rokem afghánští piloti vrtulníků. Jejich výcvik platí americká armáda.

Centrum využívají také thajští piloti gripenů nebo nigerijští piloti vrtulníků. Výcvikem tu procházejí iráčtí piloti českých bitevních letounů L-159, které irácká armáda nakupuje od Aera Vodochody. Jen v letech 2015 a 2016 tam absolvovalo výcvikový program více než 70 zahraničních pilotů včetně letců z Brazílie, Rakouska i sousedního Slovenska.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.