Inteligentní a citliví bojovníci. Čeští vojáci mají v Afghánistánu respekt

8. srpna 2018  12:16
Už sedmnáct let trvá mezinárodní tažení proti islamistům v Afghánistánu. Bojovali zde, pomáhali s obnovou, cvičili, radili, ale také krváceli a umírali i čeští vojáci. Vystřídaly se jich za tu dobu tisíce. V daleké zemi získali Češi respekt a uznání spojenců i místních obyvatel.  
Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Působení českých vojáků v Afghánistánu

Čechy už v Afghánistánu předchází pověst tvrdých, nesmlouvavých, velmi chytrých a spolehlivých bojovníků, ale také citlivých a lidských bytostí.

Takové označení si postupně vybudovali od prvních nasazení armádních polních nemocnic záhy po americké intervenci proti Talibanu, přes první skutečně bojové operace příslušníků elitní 601. skupiny speciálních sil při lovu teroristů, až po pomoc při rekonstrukci provincie Lógar.

A nejinak je tomu při současném nasazení při ochraně strategické základny Bagrám, kde Češi přinesli i ty nejvyšší oběti. Během pěti let zde při dvou sebevražedných útocích padlo 8 českých vojáků.

„Pokud bych si mohl vybrat pouze jeden národ, se kterým bych tu mohl zůstat, tak by to byli rozhodně Češi,“ prohlásil před časem americký generál Stephen Townsend, který řídil veškeré spojenecké operace na nebezpečném východě Afghánistánu.

Za bojové střety s islamisty při ochraně bagrámské základny tehdy dvěma českým vojákům udělil jedno z nejvyšších amerických vyznamenání - „Bronzovou hvězdu“ (Bronze Star Medal).

Působení českých vojáků v Afghánistánu

Působení českých vojáků v Afghánistánu

Českým vojákům se od roku 2013 podařilo zastavit trend, kdy každým rokem přibývalo incidentů a raketových útoků na základnu. Polapili či zneškodnili desítky povstaleckých velitelů, zabavili tuny zbraní a munice a spojenci jim svěřují i ty nejnáročnější úkoly.

Jako třeba zajištění ochrany při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy nebo při afghánských prezidentských volbách. 

Češi střeží v Afghánistánu nebezpečné území plné islamistů a hrdlořezů

„Čeští vojáci jsou vysoce disciplinovaní, jsou velice technicky a takticky vyspělí a mají neuvěřitelnou výdrž. Zdá se, že není úkol, který by nebyli schopni splnit. Zbytečně se nestresují a umějí se vyrovnávat s požadavky i s tím, co se stane,“ popsal už dříve spolupráci s českými vojáky někdejší velitel bagrámské základny Mark Sherkey z legendární 101. výsadkové divize.

Bez zdvořilostních frází české vojáky označil za velice inteligentní bojovníky, kteří nejsou pasivní, chtějí se střetnout s nepřítelem, ale zároveň jsou schopni agresivitu kontrolovat a dodržovat pravidla nasazení.

„Jsou extrémně fyzicky zdatní a mentálně agilní. Tahle kombinace z nich dělá výtečné bojovníky,“ konstatoval s tím, že českým vojákům absolutně důvěřuje. Důkaz byl prostý, na svou ochranu při výjezdech si vybíral právě Čechy.

Úsměvy i kamení

Podle nedávné zprávy generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR) bylo pod kontrolou afghánské vlády 229 okresů, což je asi 56,3% území. Taliban přímo kontroluje 59 okresů, přibližně 14,5 procenta a zbylých 119 okresů (29,2%) je takzvaně „infikovaných“, tedy že v nich islamisté operují, ale neovládají je ani oni ani kábulská vláda.

To je i případ oblasti kolem Bagrámu, kde čeští vojáci hlídkují každodenně. Zatímco na jednom místě je místní vítají a dávají jim ochotně informace o ozbrojencích, o několik kilometrů dál na ně mladíčci házejí kamení. To se ale ostatně stává i místní afghánské policii a armádě.

„Nelze generalizovat, jestli mají Čechy radši než jiné zahraniční vojáky. Jsou místa, kde budou děcka házet kamení prakticky každý den. Pro obyčejného vesničana je voják jako voják a asi v tom nedělá rozdíly,“ uvedl někdejší poradce ministra obrany a novinář František Šulc.

I to je důsledek desítky let trvajících bojů. Místní se tak logicky většinou řídí „racionální volbou“ nějak přežít. Jdou s tím, kdo jim nabídne větší profit nebo ochranu a pocit bezpečí. Taliban i různé kriminální gangy si však v drtivé většině vynucují „náklonost“ zastrašováním, únosy a vydíráním.

„Pocit bezpečí, že je ochrání před Talibanem, je tam nesmírně důležitý. Ti znalejší včetně úředníků či místních představitelů asi vědí, že jde o Čechy a jak v Afghánistánu pracují,“ dodal Šulc.

Zatímco jiní spojenci by třeba kameny bubnující o boky pancéřovaných vozidel řešili vznětlivěji, čeští vojáci měli velmi mírné, ale účinné řešení. Používali je však až ve skutečné nouzi - paintballové pušky, ze kterých vystřelovali na „útočníky“ kuličky barvy.

Například v oblasti nedaleko základny, kde měly svou základnu kriminální bandy. Agresivita mladíků házejících kamení se stupňovala a důrazné domluvy přes stařešiny oblasti fungovaly vždy jen pár dní.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.