Speciální síly pomstily padlé české vojáky v Afghánistánu

17. října 2018  9:05
Elitní jednotka českých speciálních sil zabila v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při kterém zemřeli tři čeští vojáci. Další osobu pak zajali. Generální štáb ani ministerstvo obrany informaci nekomentují.  
601. skupina speciálních sil v Afghánistánu. Ilustrační snímek. | foto: 601. sss

K rozsáhlé akci mělo dojít už před několika týdny. Češi vypátrali teroristy, kteří se na přípravě útoku podíleli, na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců. Na pachatele pak měli zaútočit příslušníci 601. skupiny speciálních sil generála Moravce z Prostějova.

Informace přinesly Lidové noviny s tím, že je potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Generální štáb, ministerstvo obrany ani představitelé státu zprávu nijak nekomentují. „Šlo o poměrně rozsáhlou operaci. Je to ale relativně delší doba, co se to stalo. Při misi byl jeden pachatel usmrcen a další zajat,“ řekl jeden z vojáků Lidovým novinám.

„My koaliční operace speciálních sil nekomentujeme,“ řekl pouze ministr obrany Lubomír Metnar. Podobně reagoval na dotazy i náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Můžu jenom podpořit to, co pan ministr obrany řekl a ujistit českou veřejnost, že je pravda, že operace speciálních sil a vůbec operace, které česká armáda vede v zahraničních operacích v boji s terorismem, nekomentujeme. Je to jednak takový úzus a jednak to souvisí s operační bezpečností našich vojáků,“ řekl Opata.

Ten ale už v srpnu bezprostředně po útoku avizoval, že „nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky“. „Budeme chtít vědět, kdo tu vestu sestrojil, kdo to řídil a kdo sebevraha rekrutoval tak, abychom dosáhli toho, že nikdo v Afghánistánu nebude beztrestně zabíjet naše vojáky,“ uvedl tehdy pro Českou televizi.

Na hlídku složenou z vojáků české, americké a afghánské armády sebevražedný atentátník zaútočil v neděli 5. srpna. Odpálil se v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly.

Tři čeští vojáci - Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek při útoku zemřeli. Vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří v době výbuchu ještě byli v obrněných vozidlech.

Armáda krátce po zahájení vyšetřování uvedla, že hlídka padla do dobře připravené léčky. Sebevražedný atentátník nebyl podle zjištění sám a útok byl důkladně připraven.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.