Češi padli v Afghánistánu do dobře připravené léčky, vyšetřování pokračuje

9. srpna 2018  13:21
Čeští vojáci padli během patroly v okolí základny Bagrám v Afghánistánu do dobře připravené léčky. Vyplývá to z dosavadního vyšetřování nedělní tragické události, při které zahynuli tři čeští vojáci.  
Čeští vojáci v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Podle informací z generálního štábu čeští vojáci poté, co sesedli z obrněných vozidel a pokračovali v patrole pěšky, v žádném případě nepochybili.

Vyšetřování stále pokračuje a k útoku došlo přibližně tak, jak popisují média. Tedy, že v čele hlídky šel v úzké uličce afghánský voják, za ním tři čeští a nakonec Američan a Afghánec. Útočník vykročil ze stínu nedaleko od nich a prakticky hned se odpálil.

„Vyšetřování útoku stále pokračuje, to podstatné je však známo, naši vojáci nepochybili,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ostatky padlých vojáků jsou z Afghánistánu doma. Speciál doprovodily gripeny

Podobně už ve středu hovořil zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner poté, co armáda leteckým speciálem přepravila těla padlých vojáků do vlasti.

Podle Vernera naopak „svým hrdinským přístupem zachránili další životy“. Útok mohl mít prý mnohem tragičtější následky.

Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25) povýšil v úterý in memoriam ministr obrany Lubomír Metnar do hodností štábních praporčíků.

Padlí vojáci dostanou in memoriam také nejvyšší resortní vyznamenání - Kříž obrany státu. Prezident Miloš Zeman pak vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství.

Česká jednotka na základně Bagrám je připravená se vrátit do plného operačního tempa. Od neděle kvůli útoku zastavila výjezdy do okolí. Patroly možná obnoví do konce týdne, ale záležet bude i na rozhodnutí vrchního velitele amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu Johna Nicholsona.

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek

Na pomoc rodinám lidé poslali miliony

Do Vojenského fondu solidarity na pomoc rodinám vojáků zabitých při nedělním sebevražedném útoku v Afghánistánu již lidé poslali zhruba 2,3 milionu korun. Dalších 400 tisíc pak poslali lidé přes dárcovské zprávy DMS.

Příspěvky mohou lidé posílat na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.