natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Zásah v Mali vyšel Francii zatím na 70 milionů eur

  8. února 2013  15:28

  Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. | foto: Ministerstvo obrany Franice

  Zásah v Mali vyšel Francii zatím na 70 milionů eur

  Francii stojí každý den intervence v africkém Mali 2,7 milionu eur a celkem už vyšla na 70 milionů, prozradil francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian na schůzi parlamentního výboru, které se konalo za zavřenými dveřmi. Výši výdajů poté, co unikla informace na veřejnost, potvrdil ministr zahraničí Laurent Fabius.

  Francouzské bojové úsilí v Mali je se svými 2,7 miliony denně drahé i v porovnání s misemi v Libyi nebo Afghánistánu. Intervence, jež odstavila Muammara Kaddáfího ze scény, stála 1,6 milionů eur denně, válka v Afghánistánu pak 1,4 milionů.

  Podle Alexandra Vautraverse, experta na vojenskou historii, mohou být výdaje ještě mnohem vyšší. „Záleží na tom, co všechno do výdajů počítáte. Ve Francii bývají prezentované válečné výdaje velmi konzervativní,“ soudí Vautravers.

  Kam dál?
  Analýza: Operace Serval: francouzský neokolonialismus nebo francouzský Afghánistán? (28.1. 2013)
  Písek je horší nepřítel než teroristé, říká o Mali francouzský mariňák (3.2. 2013)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  USA: Hagelovo jmenování ministrem obrany nabírá zpoždění

  Datum hlasování o tom, zda americký senát podpoří nominaci Chucka Hagela na post ministra obrany, prozatím nebylo stanoveno, oznámil senátor Carl Levin. Levin je předsedou senátního výboru pro ozbrojené složky, který o nástupci odstupujícího ministra obrany Leona Panetty hlasuje ještě předtím, než o nominaci budou rozhodovat všichni senátoři. A právě v senátním výboru se proces zadrhl.

  „Doufal jsem, že k hlasování dojde už tento týden, ale výbor ještě nemá hotové všechny posudky. Chtěl bych navrhnout hlasování o nominaci co nejdříve,“ oznámil Levin. Chuck Hagel je podle dosavadních reakcí velmi kontroverzím kandidátem na post ministra obrany.

  Člen senátního výboru pro ozbrojené složky Lindsey Graham se dokonce domnívá, že by prezident Barack Obama měl Hagelovu nominaci přehodnotit. „Chuck Hagel je dobrý člověk, ale není vhodný v těchto nebezpečných časech,“ obává se Graham.

  Kam dál?
  Hagel hájil u senátního slyšení své názory na Írán, Izrael a jaderné zbraně (1.2. 2013)
  Obamova kandidáta na ministra obrany čeká v senátu horké slyšení (21.1. 2013)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Německo chce rozšířit podporu operace v Mali

  Německá vláda má v plánu rozšířit svou podporu mezinárodní a francouzské operace v africkém Mali v podobě tankovacích letounů A310 MRTT, výcvikových specialistů a zdravotnického personálu. Německo již dříve vyslalo transportní letouny s pětasedmdesáti vojáky do Dakaru, odkud zajišťuje přepravu jednotek Africké unie do malijského Bamaka a Sevare-Mopti.

  V blízké budoucnosti chce německá vláda podpořit misi Evropské unie v Mali. Němci by měli za úkol vycvičit malijskou armádu v odhalování a likvidaci pozemních min nebo stavbě mostů.

  Ministr obrany Thomas de Maizière rovněž oznámil, že Německo nabízí polní nemocnici se čtyřiceti lékaři a vojenským personálem. Rozsah pomoci ještě bude muset schválit německý parlament.

  Kam dál?
  Německo vyšle do Mali transportní letouny (17.1. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Čínu ohrožují zahraniční hackeři

  Světová média až doposud přinášela dramatické zprávy o narůstajícím počtu kyberútoků pocházejících z Číny. Zdá se však, že nejohroženější zemí v oblasti kyberhrozeb je právě Říše středu. S informací přišla agentura Xinhua s odvoláním na Čínské národní počítačové koordinační centrum CNCERT/CC. Počet uživatelů internetu v Číně prudce roste, avšak není zvykem zde používat síťové zabezpečení jako na Západě. Hackeři tak mají v Číně hotové žně.

  Čínu sužují zejména tři typy kyberútoků. Prvním z nich tvoří viry typu Trojan nebo Zombie. Ze čtrnácti milionů nakažených čínských IP adres jich přes deset milionů infikovaly útoky pocházející ze serverů ve Spojených státech. Další hrozbou pro čínské uživatele je šíření škodlivých kódů přes domény registrované v zahraničí. Podle CNCERTu pochází přes 65 procent škodlivých kódů zvenčí. Třetí hlavní hrozbu představují přímo útoky hackerů přes čínské infikované zombie počítače. Nejvíce těchto útoků pochází opět ze Spojených států.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Ve východním Afghánistánu se zřítila helikoptéra NATO

  Jedna z helikoptér mise ISAF Severoatlantické aliance se zřítila na východě Afghánistánu, nehoda se naštěstí obešla bez ztrát na životech. Vyšetřování nehody je v plném proudu. Na místě neprobíhaly nehody žádné boje, oznámil mluvčí mise ISAF.

  Mluvčí Tálibánu však tvrdí opak. Podle něj helikoptéru zachvátily plameny poté, co ji zasáhla raketa odpálená z oblasti Tagab v provincii Kapisa. Tálibán oznámil, že celá posádka nehodu nepřežila. Guvernér provincie Kapisa Mehrabuddín Safi novinářům sdělil, že k nehodě došlo v oblasti, kde právě probíhala operace proti ozbrojencům.

  Kam dál?
  V Afghánistánu se zřítila další helikoptéra NATO (28.8. 2012)
  V Afghánistánu se zřítil vrtulník NATO (18.7. 2012)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media