Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Polsko jedná o účasti ve výcvikové misi EU v Mali

17. ledna 2013  14:33
Ministr zahraničních věcí Polska Radoslaw Sikorski. | foto: NATO Photos

Polsko jedná o účasti ve výcvikové misi EU v Mali

Polská vláda nevyloučila možnost, že by se polské jednotky připojily k výcvikové misi EU ve válkou zasaženém Mali. Ministr zahraničí Polska Radoslaw Sikorski uvedl, že v současnosti probíhají mezi premiérem Donaldem Tuskem a prezidentem Bronislawem Komorowskim jednání, jestli se Polsko do mise EU také zapojí. Podle Sikorského bude mít na rozhodnutí vliv několik faktorů. „Zaprvé jsme zapojení v misi v Afghánistánu, odkud se už jiné země stáhly, na druhou stranu jsme se podíleli na mnoha misích EU na africkém kontinentě, například v Kongu či Čadu,“ osvětlil Sikorski některé z argumentů.
 
Sikorski dodal, že kontrola afrického státu radikálními islamisty nedaleko od hranic EU představuje hrozbu pro mezinárodní společenství a v zájmu Polska je posílit evropskou bezpečnostní a obrannou politiku. K žádnému rozhodnutí o zapojení Polska do mise EU však ještě nedošlo.

Kam dál?
Mezinárodní společenství podporuje intervenci v Mali (15.1. 2013)

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Německo vyšle do Mali transportní letouny

Německo vyšle dva vojenské transportní letouny do Mali, aby tak podpořilo boj proti islámským povstalcům, prohlásila na schůzce s prezidentem Pobřeží Slonoviny Alassanem Ouattarou německá kancléřka Angela Merkelová. Ministr obrany Německa Thomas de Maiziere specifikoval, že dva letouny C-160 odletí ihned, jakmile budou dořešeny technické detaily. Kromě poskytnutí logistické podpory se Německo bude podílet také na misi Evropské unie a do Mali vyšle 200 vojenských poradců.

Ouattara na oficiální návštěvě Německa uvedl, že náčelníci generálních štábů členských zemí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) právě finalizují přípravy na vyslání jednotek zemí ECOWASU do Mali. První kontingent 190 nigerijských vojáků už dokonce v zemi je.

Kam dál?
Afričtí vojáci se připravují na nasazení v Mali (16.1. 2013)
Britské vojenské letouny pomohou Francouzům v Mali (14.1. 2013)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Rusko podporuje zapojení OSN do krize v Mali

Rusko podporuje snahu mezinárodního společenství pomoci Mali s vyřešením současné bezpečnostní krize, prohlásil v ruské televizi prezidentský vyslanec pro Afriku Michail Margelov, podle kterého se Rusko na půdě Rady bezpečnosti OSN do řešení konfliktu aktivně zapojí. Mimo jiné dodal, že „by Mali mělo obdržet legitimní podporu a že by měla být vytvořena protiteroristická operace pod záštitou OSN a Africké unie.“

Rusko má dle slov Margelova v Mali, podobně jako Francie, enormní ekonomické zájmy, což je jedním z důvodů, proč se problematice bezpečnosti a stability v zemi dostalo takové mezinárodní pozornosti.

Francie do země již vyslala 800 svých vojáků, přičemž tento počet plánuje rozšířit až na 2,5 tisíce.

Kam dál?
Francouzští vojáci v Mali zastavili postup al-Káidy (14.1. 2013)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Americké letectvo plánuje kvůli možným škrtům omezit rozpočet

Americké letectvo, které v současnosti čelí hrozbě zásadní redukce vojenského rozpočtu, vydalo směrnici požadující okamžitou akci ke snížení vlastního rozpočtu. Vysocí představitelé letectva vydali memorandum rozebírající krátkodobé kroky ke snížení negativních dopadů případného omezení obranného rozpočtu. Mezi uvedenými kroky je například okamžité vyřazení dočasných zaměstnanců, zrušení cvičných seminářů a účasti na konferencích, omezení nepotřebných nákupů informačních technologií a nábytku či revize potřeb zahraničních kontingentů.

„Tyto krátkodobé kroky jsou jen malou částí potřebné redukce, ke které by došlo v případě omezení rozpočtu. Pokud se situace do března nevyřeší, bude nezbytná okamžitá akce, jež velice negativně zasáhne klíčové programy připravenosti letectva,“ uvádí autoři memoranda, vysocí představitelé letectva USA Larry Spencer a Jamie Morin.

Kam dál?
Panetta varoval před zásadním omezením vojenských operací, pokud dojde k rozpočtovým škrtům (11.1. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Bulharsko schválilo změnu své role v misi ISAF

Bulharský kabinet schválil návrh ministerstva obrany na transformaci role Bulharska v alianční misi ISAF v Afghánistánu. Od roku 2014 bude úloha Bulharska omezena na vysílání vojenských poradců, kteří budou participovat na výcviku afghánských jednotek. Ze země se tak do konce roku 2013 stáhnou vojenští instruktoři a jednotky, jejichž úkolem je chránit kábulské letiště.

Do konce roku 2014 však v Afghánistánu zůstanou bulharské jednotky, jež velí ochraně letiště v Kandaháru, a týmy vojenských poradců bezpečnostních sil Afghánistánu.

Dle alianční dohody uzavřené v Chicagu v roce 2012 povede NATO v zemi po ukončení mise ISAF novou misi zaměřenou na výcvik afghánských národních bezpečnostních sil.

Kam dál?
Británie sníží počet svých jednotek v Afghánistánu (20.12. 2013)

Zdroj: Sofia Globe (Bulharsko)


dun; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.