Obamova kandidáta na ministra obrany čeká v senátu horké slyšení

21. ledna 2013  15:01
Jedna z prvních věcí, které musí řešit americký prezident Barack Obama ve svém druhém volebním období, do něhož v pondělí nastupuje, je najít nástupce za odcházejícího ministra obrany Leona Panettu. Jeho kandidát Chuck Hagel, kterého musí do funkce schválit senátoři, ovšem víří debatu jedním kontroverzním tématem za druhým.  
Kandidát na post ministra obrany USA Chuck Hagel | foto: Americké ministerstvo obrany

Bývalý senátor Chuck Hagel na sebe během pouhých dvou týdnů od nominace stihl strhnout pozornost vícekrát, než by to americké administrativě bylo milé.

ANALÝZA: Kdopak by se Hagela bál?

Na odhodlaného zastánce razantních škrtů v obraně se snesla vlna kritiky za protiizraelské postoje. Připomínají se jeho odmítavé postoje k tvrdším sankcím vůči Íránu (v roce 2001) nebo navýšení počtu vojáků v Iráku (2007), dále pak hanlivé výroky na adresu údajné "židovské lobby" ve Spojených státech či jeho odmítání případného vojenského zásahu v Íránu.

"To vše dohromady podle Hagelových kritiků vytváří obraz muže, kterého si k sobě Obama bere jako štít pro obhajobu své politiky 'leading from behind'," říká komentátor Daniel Anýž. "Tedy politiky, kdy Spojené státy nutně nebudou, jako už nebyly v Libyi, lídrem při řešení krizí, a kdy bude Amerika obecně mnohem zdrženlivější v použití své vojenské síly," píše Anýž v komentáři "Kdopak by se Hagela bál?" pro natoaktual.cz

Hagel: Svět se musí zbavit jaderných zbraní

Pro Hagela na druhou stranu hovoří fakt, že jako bývalý senátor a nynější Obamův poradce se ve Washingtonu vyzná. Je veteránem z vietnamské války a zkušeným republikánským politikem, což by všechno mělo jeho schválení do demokratické administrativy pomoci. Veřejně se za něj postavili jak současný ministr obrany Leon Panetta, tak i Colin Powell, republikánský ministr obrany z vlády George W. Bushe.

Hagel však víří debatu jedním kontroverzním tématem za druhým a mnozí varují, že jeho schvalování v horní komoře amerického kongresu rozhodně nebude formalita. Oříškem nejspíše bude Hagelův postoj k jaderným zbraním. Podle všeho totiž bude budoucí ministr obrany důrazně obhajovat myšlenku světa bez jaderných zbraní, těch amerických nevyjímaje.

Byl to právě Chuck Hagel, kdo podpořil loňskou iniciativu Global Zero, která žádá razantní zeštíhlení amerického jaderného arzenálu. Autoři zprávy mimo jiné navrhují zcela se vzdát mezikontinentálních balistických raket vypouštěných ze země a vyřadit všechna letadla typu B-52 z jaderných misí (tedy rozebrat je nebo přesunout na jiné úkoly). Global Zero počítá i s výrazným omezením počtu letounů B-2 a ponorek kategorie Ohio vybavenými jadernými střelami.

"Vzhledem k tomu, že Obama stále ještě nesplnil tři roky starý slib o modernizaci jaderného arzenálu, pilíře americké národní bezpečnosti, mají senátoři nad čím přemýšlet. Pokud Chucka Hegela na postu ministra obrany schválí, Barack Obama už svůj slib nesplní nikdy," upozorňuje americký expert Robert Zarate z think tanku Foreign Policy Initiative na svém blogu.

Schvalovací slyšení v senátu, které je stanovené na 31. ledna, tak bude nejen v Americe ostře sledované.

zuk, pet natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.